Vakcinācija

30.03.2017.  |   Drukas versija

Noteiktos vecumos iedzīvotāji var veikt valsts apmaksātu vakcināciju. No valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksāta vakcinācija bērniem un pieaugušajiem atbilstoši Vakcinācijas kalendāram.

Pretgripas vakcinācija tiek apmaksāta noteiktām iedzīvotāju grupām atbilstoši kompensējamo zāļu M sarakstam. No šī saraksta tiek apmaksāta arī vakcinācija pret ērču encefalītu - bērniem līdz 24 mēnešu vecumam vakcinācija tiek apmaksāta 50 % apmērā, savukārt grūtniecēm un sievietēm līdz 42 pēcdzemdību perioda dienām - 25 % apmērā. Bērniem, kuru deklarētā dzīvesvieta ir ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā, vakcinācija tiek veikta vispārējā kārtībā un apmaksāta 100 %.


Obligāti vakcinējami ir:

  • pieaugušie - pret difteriju un stinguma krampjiem;
  • bērni - pret tuberkulozi, difteriju, stinguma krampjiem, garo klepu, poliomielītu, masalām, masaliņām, epidēmisko parotītu, b tipa Haemophilus influenzae infekciju, B hepatītu, vējbakām, pneimokoku infekciju, rotavīrusu infekciju;
  • bērni un pieaugušie - pret trakumsērgu pēc saskares ar dzīvniekiem vai cilvēkiem, kuri ir slimi vai tiek turēti aizdomās par saslimšanu ar trakumsērgu;
  • 12 gadus vecas meitenes - pret cilvēka papilomas vīrusa infekciju;
  • hemodialīžu slimnieki - pret B hepatītu.

Vakcinācija pret gripu

Noteiktām iedzīvotāju grupām valsts apmaksā vakcināciju pret gripu. Lai veiktu vakcināciju, iedzīvotājam jāvēršas sava ģimenes ārsta praksē.

100 % apmaksātu vakcināciju pret gripu var saņemt:

  • bērni vecumā no 6 līdz 24 mēnešiem;
  • bērni līdz 18 gadiem, kas pieder noteiktām veselības riska grupām: ar hroniskām plaušu slimībām; ar hroniskām kardiovaskulārām slimībām, neatkarīgi no to cēloņa; ar hroniskām vielmaiņas slimībām; ar hroniskām nieru slimībām; ar imūndeficītu; ja saņem imūnsupresīvu terapiju; ja ilgstoši saņem terapiju ar Ac.acetylsalicylicum.

50 % apmaksātu vakcināciju pret gripu var saņemt:

  • iedzīvotāji vecumā no 65 gadiem;
  • grūtnieces;
  • iedzīvotāji, kas pieder noteiktām veselības riska grupām: ar hroniskām plaušu slimībām; ar hroniskām kardiovaskulārām slimībām, neatkarīgi no to cēloņa; ar hroniskām vielmaiņas slimībām; ar hroniskām nieru slimībām, ar imūndeficītu; ja saņem imūnsupresīvu terapiju.

Par atbilstību kādai no iepriekš minētajām grupām un vakcinācijas veikšanas iespējām aicinām interesēties sava ģimenes ārsta praksē.


Vakcinācija pret ērču encefalītu

100 % apmērā valsts apmaksā vakcināciju pret ērču ecefalītu bērniem no 1 gada līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai, ja bērna deklarētā dzīvesvieta ir ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā. Arī bāreņus un bez vecāku gādības palikušos bērnus ar valsts apmaksāto vakcināciju pret ērču encefalītu vakcinē visā Latvijas teritorijā, neatkarīgi no dzīvesvietas. Vairāk informācijas Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapas www.spkc.gov.lv sadaļā "Vakcinācija".

50 % apmērā vakcinācija pret ērču encefalītu tiek apmaksāta bērniem līdz 24 mēnešu vecumam, savukārt grūtniecēm un sievietēm līdz 42 pēcdzemdību perioda dienām vakcināciju pret ērču encefalītu apmaksā 25 % apmērā. Šādu iespēju nodrošina īpaši zīdaiņiem un jaunajām māmiņām izveidotais kompensējamo zāļu M saraksts, kurā ir iekļautas arī vakcīnas pret ērču encefalītu. Lai veiktu vakcināciju, jāvēršas ģimenes ārsta vai pediatra praksē, līdzi ņemot vakcinācijas pasi.


Vakcinācija pret tuberkulozi

2015.gadā vakcīnas pret tuberkulozi (BCG vakcīna) ražotājam bija radušās tehniskas problēmas ražošanas procesā, līdz ar to netika nodrošināta vakcīnas ražošana un piegāde Eiropas Savienībā, tajā skaitā Latvijā. Tika panākta vienošanās par BCG vakcīnu iegādi no Polijas un Japānas zāļu ražotājiem. Pakāpeniski tika atjaunota BCG vakcīnu piegāde ārstniecības iestādēm, kas nodrošina valsts apmaksātu bērnu vakcināciju pret tuberkulozi.


Bērnu vakcinācijas kalendārs

Bērna vecums  
Valsts apmaksātā vakcinācija
0-12 stundas B hepatīts*
2-5 dienas Tuberkuloze
2 mēneši

Kombinētā vakcīna: difterija, stinguma krampji, garais klepus, poliomielīts, b tipa Haemophius influenzae infekcija, B hepatīts.

Pneimokoku infekcija.

Rotavīrusu infekcija (1. deva).

3 mēneši
4 mēneši

Kombinētā vakcīna: difterija, stinguma krampji, garais klepus, poliomielīts, b tipa Haemophius influenzae infekcija, B hepatīts.

Pneimokoku infekcija.

Rotavīrusu infekcija (2. deva).

 6 mēneši

Kombinētā vakcīna: difterija, stinguma krampji, garais klepus, poliomielīts, b tipa Haemophius influenzae infekcija, B hepatīts.

Rotavīrusu infekcija (3.deva, ja zāļu lietošanas instrukcija paredz vakcīnas trešo devu).

 12-15 mēneši Kombinētā vakcīna: difterija, stinguma krampji, garais klepus, poliomielīts, b tipa Haemophius influenzae infekcija, B hepatīts.

Kombinētā vakcīna: masalas, epidēmiskais parotīts, masaliņas.

Pneimokoku infekcija.

Vējbakas.

 7 gadi

Kombinētā vakcīna: difterija, stinguma krampji, garais klepus, poliomielīts.

Kombinētā vakcīna: masalas, epidēmiskais parotīts, masaliņas.

 12 gadi

 Tikai meitenēm: cilvēka papilomas vīrusa.

 Tikai meitenēm: masaliņas**

14 gadi 

 Kombinētā vakcīna: difterija, stinguma krampji, poliomielīts.

 B hepatīts***

 Ik 10 gadus  Kombinētā vakcīna: difterija, stinguma krampji.
 

* B hepatīts pirmajās 0-12 dzīves stundās: vakcīnu pret B hepatītu ievada tikai riska grupas jaundzimušajiem (bērniem, kuri dzimuši B hepatīta virsmas antigēna (HBsAg) pozitīvām mātēm vai mātēm, kuras nebija pārbaudītas HBsAg klātbūtnes noteikšanai).

** Masaliņas 12 gados: pret masaliņām vakcinē nevakcinētas vai nerevakcinētas meitenes, izņemot tās, kuras pārslimojušas masaliņas un kurām diagnoze "masaliņas" apstiprināta seroloģiski. Vakcinācijai un revakcinācijai izmanto kombinēto MPR vakcīnu.

*** B hepatīts 14 gados: vakcinē tikai agrāk nevakcinētos bērnus.