Grūtniecība un dzemdības

07.09.2018.  |   Drukas versija

No valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksāta grūtniecības novērošana, tajā skaitā ārsta konsultācijas, laboratoriskie un diagnostiskie izmeklējumi noteiktās grūtniecības nedēļās. Grūtniecības novērošanu veic speciālisti, kuri ir noslēguši līgumu ar Nacionālo veselības dienestu par grūtnieču aprūpi.

Izmeklējumi atbilstoši grūtniecības novērošanas plānam tiek apmaksāti virs ārstniecības iestādei noteiktiem budžeta līdzekļiem – ievērojot principu "nauda seko grūtniecei". Līdz ar to grūtniece var brīvi izvēlēties ārstniecības iestādi, kurā saņemt valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu.

Piesakoties veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanai, būtiski informēt ārstniecības iestādi, ka valsts apmaksāts pakalpojums ir nepieciešams grūtniecības novērošanai.


Grūtniecības novērošana

Lai saņemtu valsts apmaksātu grūtniecības aprūpi, jāvēršas pie ginekologa, kas ir līgumattiecībās ar valsti (ja grūtniecība norit bez sarežģījumiem, tad var vērsties pie ģimenes ārsta vai vecmātes).

Dodoties uz vizīti pie ginekologa, kurš ir līgumattiecībās ar valsti, nav jāveic pacienta līdzmaksājums, ja ārsts ir apstiprinājis grūtniecību. Ārsta sniegtās konsultācijas, kā arī nepieciešamie izmeklējumi saistībā ar grūtniecības novērošanu un pēcdzemdību periodā līdz 70 dienām ir bez maksas. Saņemot valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, kas nav saistīti ar grūtniecību, dzemdību palīdzību un pēcdzemdību periodu – jāveic pacienta līdzmaksājums.

Grūtniecēm no valsts budžeta līdzekļiem noteiktās grūtniecības nedēļās tiek apmaksātas:

 • konsultācijas pie ginekologa (ģimenes ārsta vai vecmātes, ja grūtniecība tiek novērota pie kāda no šiem speciālistiem);
 • laboratorijas izmeklējumi (piemēram, pilna asins aina, urīna analīzes);
 • augļa ultrasonogrāfija;
 • ķermeņa masas indeksa noteikšana;
 • augļa sirdsdarbības izklausīšana;
 • citi pakalpojumi.

Ārsts, ņemot vērā grūtnieces veselības stāvokli un medicīniskās indikācijas, var izvērtēt arī papildu medicīnisku konsultāciju vai izmeklējumu nepieciešamību. Šādā gadījumā ārsts, kurš ir līgumattiecībās ar valsti, ir tiesīgs izsniegt nosūtījumu valsts apmaksāta veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanai. Piemēram, ja nepieciešams papildu diagnostisks izmeklējums, kurš tiek apmaksāts no valsts budžeta līdzekļiem, ārsts var izsniegt nosūtījumu šī izmeklējuma veikšanai.

Ja grūtniece izvēlas ārstu, kurš nav līgumattiecībās ar valsti, visi grūtniecības novērošanas pakalpojumi – konsultācijas, laboratoriskie izmeklējumi, diagnostiskie izmeklējumi (piemēram, ultrasonogrāfija) būs maksas pakalpojumi, par kuriem jāmaksā atbilstoši ārstniecības iestādes maksas pakalpojumu cenrādim.


Dzemdības

Valsts apmaksāta dzemdību palīdzība tiek sniegta ārstniecības iestādēs, kas ir līgumattiecībās ar valsti. No valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas arī ģimenes dzemdības – proti, grūtnieces vīrs vai kāds cits tuvinieks dzemdībās var piedalīties bez maksas.

Valsts apmaksātu dzemdību palīdzību sniedz:

 • Rīgas Dzemdību nams (Miera iela 45, Rīga) - tālr. 67011222
 • Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca (Pilsoņu iela 13, Rīga) - tālr. 67069600
 • Siguldas slimnīca (Lakstīgalas iela 13, Sigulda) - tālr. 67973973
 • Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība (Bērzpils iela 1a, Balvi) - tālr. 64473145
 • Cēsu klīnika (Slimnīcas iela 9, Cēsis) - tālr. 64125730
 • Daugavpils reģionālā slimnīca (Vasarnīcu iela 20, Daugavpils) - tālr. 65405282
 • Dobeles un apkārtnes slimnīca (Ādama iela 2, Dobele) - tālr. 63781145
 • Jēkabpils reģionālā slimnīca (Andreja Pormaļa iela 125, Jēkabpils) - tālr. 65237810
 • Jelgavas pilsētas slimnīca (Brīvības bulvāris 6, Jelgava) - tālr. 63027606
 • Jūrmalas slimnīca (Vienības prospekts 21/19, Jūrmala) - tālr. 67754076
 • Kuldīgas slimnīca (Aizputes iela 22, Kuldīga) - tālr. 63374001
 • Liepājas reģionālā slimnīca (Slimnīcas iela 25, Liepāja) - tālr. 63403222
 • Madonas slimnīca (Rūpniecības iela 38, Madona) - tālr. 64807046
 • Ogres rajona slimnīca (Slimnīcas iela 2, Ogre) - tālr. 65046161
 • Preiļu slimnīca (Raiņa bulv.13, Preiļi) - tālr. 65321716
 • Rēzeknes slimnīca (18.Novembra iela - 41, Rēzekne) - tālr. 64603371
 • Vidzemes slimnīca (Jumaras iela 195, Valmiera) - tālr. 64202600
 • Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca (Inženieru iela 60, Ventspils) - tālr. 63622658

Biežāk uzdotie jautājumi un atbildes

Vai par dzemdībām ir jāmaksā?

Dzemdību palīdzība tiek apmaksāta no valsts līdzekļiem. Ja papildus grūtniece izvēlas saņemt ārstniecības iestādes piedāvātos maksas pakalpojumus (piemēram, izvēlas paaugstināta komforta palātu; izvēlas konkrētu ārstu, kas sniegs dzemdību palīdzību), par tiem jāmaksā atbilstoši ārstniecības iestādes maksas pakalpojumu cenrādim.

Ja vēlamies ģimenes dzemdības, vai pirmsdzemdību kursi ir obligāti?

Ārstniecības iestādes piedāvātie grūtnieces, viņas vīra vai citas personas psiholoģiskās sagatavošanas kursi pirms dzemdībām netiek apmaksāti no valsts budžeta līdzekļiem un tie nav obligāti. Šo kursu neapmeklēšana nevar kļūt par iemeslu atteikumam sniegt valsts apmaksātas ģimenes dzemdības.

Informāciju par sagatavošanos dzemdībām – relaksāciju, elpošanas paņēmieniem, dzemdību pozām un partnera atbalstu 29.-30.grūtniecības nedēļā sniedz ārsts, kas īsteno grūtniecības novērošanu.

Vai par dzemdību komplektu ir jāmaksā?

Valsts apmaksātu dzemdību tarifā, atbilstoši kuram Nacionālais veselības dienests veic samaksu par pakalpojumu, ir paredzēti izdevumi par ārstniecības līdzekļiem. Izdevumi paredzēti, lai ārstniecības iestāde varētu nodrošināt pacienti ar dzemdību laikā nepieciešamajiem medikamentiem un materiāliem – tajā skaitā dzemdību komplektu.

Papildus ārstniecības iestāde var piedāvāt saņemt arī maksas pakalpojumus, bet šo pakalpojumu neizmantošana nevar kļūt par iemeslu atteikumam sniegt valsts apmaksātas dzemdības. Maksas pakalpojumu saņemšana ir pacienta brīva izvēle.


Informatīvie materiāli

Infografika

Video


Uzlabojumi grūtniecības novērošanas un dzemdību palīdzības sniegšanā

 • Vecmātēm atbilstoši līgumam, kas noslēgts ar Nacionālo veselības dienestu, ir tiesības pacientus nosūtīt valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanai, kā arī izrakstīt ambulatorai ārstēšanai paredzētās valsts kompensējamās zāles un medicīniskās ierīces.
 • No 11. līdz 13. grūtniecības nedēļai grūtniecei veic ultrasonogrāfiju, kuras laikā izvērtē un mēra mazuļa skausta kroku. Šajā laikā grūtniece nodod arī asins analīzes un iegūtie dati tiek izvērtēti ar speciālu datorprogrammu, lai noteiktu mazuļa ģenētisko slimību risku. Ja izmeklējumu rezultāti uzrāda augstu pataloģiju risku (1:50), grūtniecei iesaka veikt amniocentēzi (augļūdens analīze) vai horija bārkstiņu biopsiju (audu paraugs). No 2013.gada 1.jūlija paplašināsies to ārstniecības iestāžu loks, kurām ir speciāls medicīnisks aprīkojums un kvalificēti speciālisti šo izmeklējumu veikšanai. Ja riska rādītājs ir no 1:50 līdz 1:1000, grūtniecei iesaka veikt padziļinātus ultrasonogrāfijas izmeklējumus (Ginekologu saraksts, kas veic ultrasonogrāfiju grūtniecēm, ja grūtniecība noris normāli un riska grupas grūtniecēm).
 • Pirmā ultrasonogrāfija tiek veikta 11. līdz 13.grūtniecības nedēļā, otrā ultrasonogrāfija tiek veikta 20. līdz 21. grūtniecības nedēļā. Šajā laikā mazulis ir pietiekami izaudzis, lai vislabāk redzētu iespējamās problēmas. Trešā ultrasonogrāfija tiek veikta 34. līdz 36. grūtniecības nedēļā – riska grupas grūtniecēm. Piemēram, ja mazulim ir augšanas aizture, grūtniecei ir paaugstināts assinsspiediens grūtniecības laikā un citos gadījumos.
 • Visām grūtniecēm 35.-37.grūtniecības nedēļā nosaka B grupas hemolītiskā streptokoka klātbūtni organismā, lai samazinātu jaundzimušo infekciju risku.
 • Dodoties uz dzemdību iestādi, grūtniecei līdzi jāņem Mātes pase un grūtniecības laikā veikto ultrasonogrāfiju, asinsgrupas un rēzus faktora izmeklējumu oriģinālus, lai ārsta rīcībā būtu visa nepieciešamā informācija.
 • Rēzus negatīvām grūtniecēm, kurām ārsts ir noteicis imūnglobulīna ievades nepieciešamību, ir obligāta imūnglobulīna ievade 28. grūtniecības nedēļā. Imūnglobulīna ievade tiek pilnībā nodrošināta no valsts budžeta līdzekļiem. Rēzus negatīvām grūtniecēm 28. grūtniecības nedēļā tiek veikta asinsgrupas rēzus piederības noteikšana un antieritrocitāro antivielu skrīnings (lai noskaidrotu, vai grūtniecei ir rēzus antivielas). Ja tiek noteikts, ka rēzus negatīvai grūtniecei nav rēzus antivielas, tad gadījumā, ja grūtniecei ir rēzus pozitīvs partneris vai partnera rēzus piederība nav zināma, grūtniecei var tikt veikta antivielu imūnglobulīna ievadīšana. Lai nodrošinātu antivielu imūnglobulīna ievadīšanu rēzus negatīvai grūtniecei, ginekologs, kas īsteno valsts apmaksātu grūtniecības novērošanu un ir līgumattiecībās ar valsti, izvērtē grūtnieces veselības stāvokli un imūnglobulīna ievades nepieciešamību, kā arī nepieciešamības gadījumā izsniedz nosūtījumu imūnglobulīna ievadei (Ārstniecības iestādes, kuras nodrošina valsts apmaksātu ambulatoru antivielu imūnglobulīna ievadi).

Cita noderīga informācija