Medicīniskā apaugļošana

08.02.2019.  |   Drukas versija

No valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksāta neauglības noteikšana un ar to saistītie veselības aprūpes pakalpojumi - ārstu-speciālistu konsultācijas, izmeklējumu veikšana u.c., kā arī kompensējamie medikamenti.

Medicīniskās apaugļošanas procedūras veikšana tiek apmaksāta sievietēm līdz 37 gadu (ieskaitot) vecumam. Tas nozīmē, ka pacientei, piemēram, 37 gadu un divu mēnešu vecumā ir tiesības uzsākt valsts apmaksāto olšūnu stimulāciju ar medikamentiem un turpināt to līdz embrija transfēram bez tā sasaldēšanas.


Neauglības diagnozes noteikšana

Vispirms ir jāveic izmeklējumi, lai noteiktu neauglības iemeslus un uzstādītu diagnozi. Ja pacients vēlas veikt izmeklējumus par valsts budžeta līdzekļiem, tad pacientam ir jāvēršas pie ārsta, kurš ir līgumattiecībās ar valsti (noslēgts līgums ar Nacionālo veselības dienestu). Sievietēm ir jāvēršas pie ginekologa, savukārt vīriešiem – pie urologa. Ginekologs ir tiešās pieejamības speciālists un tas nozīmē, ka nosūtījums, lai dotos pie šī speciālista, nav nepieciešams. Dodoties pie urologa, nepieciešams nosūtījums no ģimenes ārsta.

Ar informāciju par ārstniecības iestādēm, kurās var saņemt valsts apmaksātas ginekologu un urologu konsultācijas, var iepazīties šeit.

Vizītes laikā ārsts izmeklēs pacientu, kā arī, izvērtējot pacienta veselības stāvokli, noteiks izmeklējumus, kuri ir nepieciešami, lai noteiktu neauglības iemeslus un apstiprinātu neauglības diagnozi. Ārsts nosaka, vai pietiek tikai ar diagnosticējošiem izmeklējumiem sievietei, vai papildus nepieciešams veikt arī izmeklējumus vīrietim.

Neauglības diagnosticēšanai sievietēm var tikt veikti šādi izmeklējumi:

 • ginekoloģiska izmeklēšana;
 • seksuāli transmisīvo infekciju izmeklēšana;
 • hormonālā izmeklēšana;
 • ultrasonogrāfiskā izmeklēšana (pacienta iemaksa  4,27 EUR);
 • olvadu caurlaidības noteikšana (pacienta iemaksa atkarībā no pielietotās metodes).

Neauglības noteikšanai vīriešiem var tikt veikti šādi izmeklējumi:

 • seksuāli transmisīvo infekciju izmeklēšana;
 • spermogramma.


Medicīniskās apaugļošanas veikšana

Ja tiek uzstādīta diagnoze "neauglība", pacients var vērsties iestādēs, ar kurām Nacionālais veselības dienests ir noslēdzis līgumu par valsts apmaksātu medicīniskās apaugļošanas procedūru veikšanu, lai pieteiktos konsultācijai pie speciālista (pacienta iemaksa 4,27 EUR), kurš var nozīmēt attiecīgā pakalpojuma saņemšanu un uzņemt centralizētā pakalpojuma gaidīšanas rindā.

Iespēja veikt valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas procedūras, kā arī saņemt pirms procedūras konsultāciju, tiek nodrošināta sešās ārstniecības iestādēs.

Ārstniecības iestādes nosaukums Ārstniecības iestādes adrese Ārstniecības iestādes tālruņa numurs Ārstniecības iestādes elektroniskā pasta adrese
Privātklīnika Jūsu Ārsti,
SIA "VASU"
Apuzes iela 14, Rīga, LV-1046 28664723, 67870029 jusuarsti@jusuarsti.lv
SIA "Klīnika EGV" Lāčplēša iela 38, 5. stāvs, Rīga, LV-1011 67278183, 29563191 info@egv.lv
MY CLINIC RIGA, SIA "MCRA" Tērbatas iela 30, 5. stāvs, Rīga, LV-1011 (ieeja no Lāčplēša ielas) 62666222 info@myclinicriga.lv
SIA Reproduktīvās medicīnas centrs "Embrions" Tālivalža iela 2a, Rīga, LV-1006 67543350, 25706225 info@embrions.lv
SIA "iVFRiga" Zaļā iela 1, Rīga, LV-1010 67111117, 20271034 ivfriga@ivfriga.eu
SIA "AVA CLINIC" Vīlandes iela 3, Rīga, LV-1010 67001007 ava.riga@avaclinic.lv nadia.martinova@avaclinic.lv

Reģistrēšanu centralizētajā rindā uz valsts apmaksātu medicīniskās apaugļošanas pakalpojumu veic tabulā norādītajās ārstniecības iestādēs!

No 2018. gada tiek veidota centralizēta medicīniskās apaugļošanas pakalpojumu saņemšanas gaidīšanas rinda, atbilstoši ārstniecības iestāžu sniegtajai informācijai par gaidīšanas rindā uzņemtajām sievietēm.

Sievietei, kurai ir pienākusi kārta gaidīšanas rindā uz valsts apmaksātu reproduktīvās veselības aprūpes pakalpojumu jeb medicīnisko apaugļošanu, Nacionālais veselības dienests nosūta uzaicinājumu pakalpojuma saņemšanai uz personīgo e- pastu.

Iedzīvotāju izslēdz no gaidīšanas rindas, ja:

 • medicīniskā apaugļošana nav nepieciešama vai nav iespējama medicīnisku indikāciju dēļ;
 • sieviete ir sasniegusi 38 gadu vecumu;
 • sieviete ir atteikusies no valsts apmaksāta medicīniskās apaugļošanas pakalpojuma saņemšanas;
 • sešu mēnešu laikā kopš uzaicinājuma nosūtīšanas sieviete nav vērsusies ārstniecības iestādē, lai saņemtu valsts apmaksātu medicīniskās apaugļošanas pakalpojumu.

Medicīniskā apaugļošana netiek apmaksāta:

 • ja no valsts budžeta līdzekļiem jau ir apmaksātas divas neveiksmīgas medicīniskās apaugļošanas procedūras (pēc embrija transfēra nav iestājusies klīniski apstiprināta grūtniecība);
 • sievietēm pēc 37 gadu vecuma, izņemot gadījumu, ja līdz minētajam vecumam uzsāktā olšūnu stimulācija ar medikamentiem ir bijusi veiksmīga un medicīniskā apaugļošana tiek turpināta līdz embrija transfēram bez tā sasaldēšanas.

Biežāk uzdotie jautājumi par medicīnisko apaugļošanu.