Medicīniskā apaugļošana

20.09.2019.  |   Drukas versija

No valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksāta neauglības noteikšana un ar to saistītie veselības aprūpes pakalpojumi - speciālistu konsultācijas, izmeklējumu veikšana, kompensējamie medikamenti u.c.

Medicīniskās apaugļošanas procedūras veikšana tiek apmaksāta sievietēm līdz 37 gadu (ieskaitot) vecumam. Tas nozīmē, ka pacientei, piemēram, 37 gadu un divu mēnešu vecumā ir tiesības uzsākt valsts apmaksāto olšūnu stimulāciju ar medikamentiem un turpināt to līdz embrija transfēram bez tā sasaldēšanas.


Neauglības diagnozes noteikšana

Vispirms ir jāveic izmeklējumi, lai noteiktu neauglības iemeslus un uzstādītu diagnozi. Ja pacients vēlas veikt izmeklējumus par valsts budžeta līdzekļiem, tad ir jāvēršas pie ārsta, kurš ir līgumattiecībās ar valsti (noslēgts līgums ar Nacionālo veselības dienestu). Sievietēm ir jāvēršas pie ginekologa, savukārt vīriešiem – pie urologa. Ginekologs ir tiešās pieejamības speciālists, līdz ar to nosūtījums nav nepieciešams. Dodoties pie urologa, nepieciešams nosūtījums no ģimenes ārsta. Informāciju par ārstniecības iestādēm, kurās var saņemt valsts apmaksātas ginekologu un urologu konsultācijas, var noskaidrot vietnē www.rindapiearsta.lv.

Vizītes laikā ārsts izmeklēs pacientu un, izvērtējot pacienta veselības stāvokli, noteiks izmeklējumus, kuri ir nepieciešami, lai noteiktu neauglības iemeslus un apstiprinātu neauglības diagnozi. Ārsts nosaka, vai pietiek tikai ar diagnosticējošiem izmeklējumiem sievietei, vai papildus nepieciešams veikt arī izmeklējumus vīrietim.

Neauglības noteikšanai sievietei var tikt veikti šādi izmeklējumi:

 • ginekoloģiska izmeklēšana;
 • seksuāli transmisīvo infekciju izmeklēšana;
 • hormonālā izmeklēšana;
 • ultrasonogrāfiskā izmeklēšana (pacienta līdzmaksājums - 4,27 EUR);
 • olvadu caurlaidības noteikšana (pacienta līdzmaksājums - atkarībā no pielietotās metodes).

Neauglības noteikšanai vīrietim var tikt veikti šādi izmeklējumi:

 • seksuāli transmisīvo infekciju izmeklēšana;
 • spermogramma.

Medicīniskās apaugļošanas veikšana

Ja tiek uzstādīta diagnoze "neauglība", paciente var vērsties kādā no sešām ārstniecības iestādēm, ar kurām Nacionālais veselības dienests ir noslēdzis līgumu par valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas procedūras veikšanu, lai pieteiktos konsultācijai pie speciālista (skat. zemāk esošajā tabulā). Speciālists var nozīmēt apaugļošanas veikšanu un uzņemt centralizētā pakalpojuma gaidīšanas rindā. Līdz ar to reģistrēšanu centralizētajā rindā veic ārstniecības iestādēs. Šajās iestādēs nodrošina arī speciālista pirms procedūras konsultāciju un medicīniskās apaugļošanas procedūru.

Centralizēta gaidīšanas rinda valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas veikšanai tiek veidota no 2018. gada, atbilstoši ārstniecības iestāžu sniegtajai informācijai par gaidīšanas rindā uzņemtajām sievietēm.

Sievietei, kurai ir pienākusi kārta gaidīšanas rindā, Nacionālais veselības dienests nosūta uzaicinājumu pakalpojuma saņemšanai uz personīgo e- pastu.

Valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas procedūras (pacienta līdzmaksājums par katru - 21,34 EUR):

 • olnīcas punkcija olšūnu aspirācijai;
 • sēklinieku biopsija;
 • embrija pārstādīšana.

Ārstniecības iestādes, kurās veic valsts apmaksātu medicīnisko apaugļošanu

Ārstniecības iestādes nosaukums Ārstniecības iestādes adrese Ārstniecības iestādes tālruņa numurs Ārstniecības iestādes
e-pasta adrese
Privātklīnika Jūsu Ārsti,
SIA "VASU"
Apuzes iela 14, Rīga, LV-1046 28664723, 67870029 jusuarsti@jusuarsti.lv
SIA "Klīnika EGV" Lāčplēša iela 38, 5. stāvs, Rīga, LV-1011 67278183, 29563191 info@egv.lv
MY CLINIC RIGA,
SIA "MCRA"
Tērbatas iela 30, 5. stāvs, Rīga, LV-1011 (ieeja no Lāčplēša ielas) 62666222 info@myclinicriga.lv
SIA Reproduktīvās medicīnas centrs "Embrions" Tālivalža iela 2a, Rīga, LV-1006 67543350, 25706225 info@embrions.lv
SIA "iVFRiga" Zaļā iela 1, Rīga, LV-1010 67111117, 20271034 ivfriga@ivfriga.eu
SIA "AVA CLINIC"                   
Vīlandes iela 3, Rīga, LV-1010                    
67001007 ava.riga@avaclinic.lv nadia.martinova@avaclinic.lv

Kā noskaidrot savu kārtas numuru gaidīšanas rindā?

Lai noskaidrotu kārtas numuru gaidīšanas rindā, sieviete var:

 • vērsties klātienē Nacionālajā veselības dienestā (uzrādot personu apliecinošu dokumentu) - Klientu apkalpošanas centrā (Rīga, Cēsu iela 31, k-3, 6. ieeja) vai kādā no teritoriālajām nodaļām;
 • iesniegt Nacionālajam veselības dienestam adresētu iesniegumu portālā www.latvija.lv, izmantojot e-pakalpojumu "Iesniegums iestādei".

Kas ir jāņem vērā?

Pacienti izslēdz no gaidīšanas rindas, ja:

 • sieviete ir sasniegusi 38 gadu vecumu;
 • sieviete ir atteikusies no medicīniskās apaugļošanas;
 • sešu mēnešu laikā kopš uzaicinājuma nosūtīšanas sieviete nav vērsusies ārstniecības iestādē, lai veiktu medicīnisko apaugļošanu;
 • medicīniskā apaugļošana nav nepieciešama vai nav iespējama medicīnisku indikāciju dēļ.

Medicīniskā apaugļošana netiek apmaksāta:

 • ja no valsts budžeta līdzekļiem jau ir apmaksātas divas neveiksmīgas medicīniskās apaugļošanas procedūras (pēc embrija transfēra nav iestājusies klīniski apstiprināta grūtniecība);
 • sievietēm pēc 37 gadu vecuma, izņemot gadījumu, ja līdz minētajam vecumam uzsāktā olšūnu stimulācija ar medikamentiem ir bijusi veiksmīga un medicīniskā apaugļošana tiek turpināta līdz embrija transfēram bez tā sasaldēšanas.

Biežāk uzdotie jautājumi un atbildes