Valsts apmaksātas Covid-19 analīzes – kam tās veic un kā jārīkojas

13.08.2020.  |   Drukas versija

Ikvienam ir iespēja veikt valsts apmaksātu Covid-19 testu arī tad, ja nav saslimšanas simptomu

Iepriekš ir obligāti jāpierakstās, zvanot uz tālruņa numuru 8303 darba dienās laikā no 8:00 - 20:00, sestdienās laikā no 9:00-15:00 un svētdienās laikā no 9:00-12:00. Šāds lēmums pieņemts, lai pēc ārkārtējās situācijas beigām, mazinoties ierobežojumiem, sabiedrībā būtu plaša testēšana, kas ļautu savlaicīgi atklāt iespējamu slimības uzliesmojumu. Ja cilvēkam nav saslimšanas simptomu, uz paraugu ņemšanas punktu var ierasties arī ar velosipēdu, kājām vai, lietojot masku, ar sabiedrisko transportu. Ja cilvēkam ir saslimšanas simptomi, iesakām tomēr vispirms sazināties ar savu ģimenes ārstu, kurš varēs konsultēt arī par nepieciešamo ārstēšanu un nosūtīt uz Covid-19 testu.


Paraugu izmeklēšanu nodrošina SIA "Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca" Laboratorijas dienests (Nacionālā mikrobioloģijas references laboratorija un Laboratorija "Gaiļezers"), SIA "Centrālā laboratorija", SIA "E.Gulbja laboratorija", un Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts "BIOR" atbilstoši laboratoriju testēšanas kapacitātēm un pieprasījumam.

 • Parauga ņemšana laboratoriskai izmeklēšanai tiek nodrošināta 12 stundu laikā.
 • Paraugi laboratorijā izmeklēšanai tiek nogādāti 12 stundu laikā.
 • Laboratoriskā testēšana tiek veikta 12 – 24 stundas.
 • Rezultātus par testēšanas rezultātu ir zināms 48 stundu laikā kopš parauga ņemšanas brīža.

Par pozitīviem un apšaubāmiem izmeklējuma rezultātiem Slimību profilakses un kontroles centrs (turpmāk – SPKC) informē gan pacientu, gan ģimenes ārstu un informācija ir pieejama pacientam un ģimenes ārstam e-veselības portālā.

Par negatīviem izmeklējuma rezultātiem informācija ir pieejama pacientam un ģimenes ārstam e-veselības portālā.


Kam VEIC Covid- 19 analīzes bez maksas?

1. Bez ārsta nosūtījuma izmeklē

1.1. personas ar akūtas elpceļu infekcijas pazīmēm, ja persona 14 dienu laikā uzturējusies ārvalstīs; 

1.2. Latvijas valstspiederīgos bez akūtas elpceļu infekcijas pazīmēm, kuriem ir aizdomas par inficēšanos ar Covid-19 un kuri vēlās veikt minēto izmeklējumu, lai izvērtētu savu veselības stāvokli un novērstu citu personu inficēšanas iespējamību*.

Lai saņemtu minēto pakalpojumu, 1.1. vai 1.2. apakšpunktā minētā persona pirms tam piesakās uz izmeklējumu, zvanot uz tālruni 8303 darba dienās laikā no 8:00 - 20:00, sestdienās laikā no 9:00-15:00 un svētdienās laikā no 9:00-12:00. Personas, kurām nav akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmes, uz paraugu ņemšanas punktu var ierasties ar savu personīgo transportu, velosipēdu, kājām vai, lietojot masku, ar sabiedrisko transportu. Personas ar akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmēm - ar savu personīgo transportu.

*Personām, kuras nav Latvijas valstspiederīgās personas bez akūtas elpceļu infekcijas pazīmēm, minētais pakalpojums tiek sniegts atbilstoši laboratorijas maksas pakalpojumu cenrādim.

2. Ar ģimenes ārsta vai ārstējošā ārsta nosūtījumu izmeklē:

1) ar ģimenes ārsta nosūtījumu:

 • visas personas, kurām ir pneimonijas klīniskās pazīmes;
 • personas ar akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmēm;
 • personas, kurām ir hroniska slimība (cukura diabēts, hroniskas elpceļu slimības, sirds asinsvadu slimības, onkoloģiskas slimības utml.);
 • personas, kurām ir imūndeficīts, tai skaitā, kuras lieto imūnsupresīvu terapiju;
 • pacientus, kuri saņem orgānu aizstājterapiju;
 • Covid-19 pacienta kontaktpersonas;
 • Covid-19 pacientus (kontroles testus);

2) ar ārstējošā ārsta vai ģimenes ārsta nosūtījumu personas, kam plānota operācija vai invazīvas manipulācijas dienas stacionārā.

Šajos gadījumos ģimenes ārsts vai ārstējošais ārsts attālināti nosūta pacientu izmeklējumam, norādot par pacientu šādu informāciju (vārds, uzvārds, tālruņa numurs, informācija, vai izmeklējums ir pirmreizējs vai kontroles izmeklējums):

 • izveidojot nosūtījumu e-veselības portālā vai;
 • izveidojot nosūtījumu SIA "Centrālā laboratorija" mājas lapā (www.laboratorija.lv) vai SIA "E. Gulbja laboratorija" mājaslapā (www.egl.lv);
 • zvanot uz tālruni 8303, 67334433 darba dienās laikā no 8:00 līdz 20:00, sestdienās laikā no 9:00-15:00 un svētdienās laikā no 9:00 -12:00.

SIA “Centrālā laboratorija” novirza zvanus uz SIA “E.Gulbja laboratorija” atbilstoši ģimenes ārstu prakses vietai vai pacienta dzīves vietai, lai nodrošinātu ģeogrāfisko pieejamību. Ja tuvākajā laboratorijā ir ilgāks gaidīšanas laiks, pacientu var nosūtīt uz nākamo tuvāko paraugu ņemšanas punktu.

Jāņem vērā, ka Covid-19 izmeklējuma veikšanai pacienti tiek aicināti doties uz paraugu ņemšanas punktu. Personas, kurām nav akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmes, uz paraugu ņemšanas punktu var ierasties ar savu personīgo transportu, velosipēdu, kājām vai, lietojot masku, ar sabiedrisko transportu. Ja ārsts uzskata, ka izmeklējums uz Covid-19 ir nepieciešams, iespēju robežās parauga ņemšana var tikt organizēta pacienta mājās. Piemēram, ja pacientam ir salīdzinoši smaga slimības gaita – drudzis, aizdomas uz pneimoniju u.c., pacienta mobilitāti ierobežojušas blakusslimības, epidemioloģiski nozīmīgs saslimšanas gadījums (strādā veselības nozarē, sociālā aprūpē, citos darbos, kas saistīti ar risku citu cilvēku veselībai), saslimuši divi un vairāk ģimenes locekļi. Ja minētajos gadījumos ģimenes ārsts konstatējis, ka pacientam nav iespējas pašam doties uz Covid-19 izmeklējumu, ģimenes ārsts nosūtījumā norāda, ka parauga ņemšana jāveic mājās.

Pēc nosūtījuma uz izmeklējumu saņemšanas 12 darba stundu laikā laboratorija sazinās ar pacientu un vienojas par parauga ņemšanu izmeklējumam – informē par parauga ņemšanas vietu un laiku.


3. Personu grupas, kas saistītas ar īpaši augstu Covid-19 izplatības risku, un kurām:

 • ir akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmes tiek izmeklētas saskaņā ar darba devēja norīkojumu - ārstniecības personas, farmaceiti un farmaceitu palīgi, sociālās aprūpes iestāžu un patversmju darbinieki, operatīvo dienestu darbinieki (policisti, ugunsdzēsēji, robežsargi, muitas darbinieki, Valsts vides dienesta inspektori u.c.), Latvijas Nacionālo bruņoto spēku aktīvā militārā dienesta pārstāvji, Pārtikas un veterinārā dienesta darbinieki, ziņu žurnālisti, TV un skaņu operatori, fotoreportieri, mazumtirdzniecības nozarē strādājošie darbinieki un valsts akciju sabiedrības “Latvijas Pasts” darbinieki;

3.1. izmeklēšanu veic bez akūtām elpceļu infekcijas slimības pazīmēm saskaņā ar:

 • ddarba devēja rīkojumu - starptautisku transporta pārvadājumu pakalpojumu sniedzēju darbinieki, civilie eksperti, kas apstiprināti dalībai starptautiskajās misijās un operācijās.
 • iestādes vadītāja rīkojumu - pirmsskolas izglītības iestāžu darbinieki, sociālās aprūpes institūciju un patversmju klienti.

3. Izmeklējumu kolektīvam veic Centrālā laboratorija (ne mazāk kā 20 cilvēki) piesaka darba devēja vai iestādes pilnvarota persona, sazinoties ar koordinatoru, zvanot uz tālruni 8303, norādot institūcijas nosaukumu, adresi, izmeklējamo personu skaitu un atbildīgās personas kontakttālruni. Centrālā laboratorija organizē un veic darba devēju nosūtīto darbinieku paraugu ņemšanu darba vietā.

Individuāli 3. punktā minētās personas piesakās uz izmeklējumu, zvanot uz tālruni 8303 darba dienās laikā no plkst. 8:00 - 20:00, sestdienās laikā no plkst. 9:00-15:00 un svētdienās laikā no plkst. 9:00-12:00.


4. Personu grupām, atbilstoši SPKC epidemiologu lēmumam, piesaka iestādes vadītājs, informējot Centrālo laboratoriju, ka testēšana veicama pēc epidemioloģiskām indikācijām. Covid-19 infekcijas paraugu ņemšanu veic uz vietas Covid-19 infekcijas skartajā darba kolektīvā, sociālās aprūpes iestādē vai patversmē. Paraugu ņemšanu veic Centrālā laboratorija.


5. Stacionārā uz Covid-19 infekciju izmeklē:

 • Visus uzņemšanas nodaļā hospitalizētos pacientus:

1) ar pneimoniju;

2) bez noteiktas dzīvesvietas;

3) ar akūtas elpceļu infekcijas slimības simptomiem;

4) pēc 48 stundām atkārtoti personas, kurām pirmais Covid-19 testēšanas rezultāts ir bijis negatīvs, bet minētajā laika periodā saglabājas vai parādās akūtas respiratoras infekcijas simptomi.

 • Hospitalizētos (stacionētos) pacientus ar smagu akūtu respiratoru infekciju (turpmāk - SARI) bez cita iemesla, kas pilnībā izskaidro klīniskās izpausmes, t. sk. SARI:

1) pacienti, kuriem ir nepieciešama intensīvā terapija (skat. SPKC ieteikumus smagas akūtas respiratoras infekcijas (SARI) diferenciālai diagnostikai ar Covid-19 infekciju: https://spkc.gov.lv/upload/Aktualitates/2020/2019- nCoV/18.03.2020./sari_laboratora_diagnostika_sarscov2.pdf);

2) pacienti ar neskaidras etioloģijas abpusēju pneimoniju.

 • Hospitalizētos pacientus ar akūtas elpceļu infekcijas slimības simptomiem, ja inficēšanās notikusi stacionārā:

1) Personas ar neskaidras izcelsmes drudzi.

2) Grūtnieces un dzemdētājas ar augšējo elpošanas ceļu infekcijas simptomiem.

3) Personas, kam nepieciešama dzīvību glābjoša vai neatliekama operācija.

4) 2. punktā minētajos gadījumos, kā arī citos gadījumos atbilstoši ārsta lēmumam.

5) Laika posmā no 2020. gada 19. jūnija līdz 2020. gada 25. jūnijam visus uzņemšanas nodaļu pacientus, izņemot bērnus.


Pacientu grupas, kuru paraugi ir jāmarķē ar P burtu (prioritāri), lai nodrošinātu to, ka Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologi pēc iespējas ātrāk saņem informāciju par šo personu izmeklēšanas rezultātiem un varētu uzsākt epidemioloģisko izmeklēšanu un pretepidēmisko pasākumu organizēšanu:

1) Ārstniecības iestāžu darbinieki;

2) Sociālās aprūpes iestāžu un patversmju darbinieki;

3) Sociālās aprūpes iestāžu un patversmju klienti;

4) NBS aktīvā militārā dienesta pārstāvji;

5) Policisti;

6) Ugunsdzēsēji.

!!! Pacienti, kuriem laboratoriski apstiprināts Covid-19, pārtraukt karantīnu un doties ikdienas gaitās drīkst tikai ar ārsta atļauju.


Covid-19 analīžu nodošanas punktu atrašanās vietas apskatāmas interaktīvā kartē šeit.


Kas jāievēro pacientiem, kuri dodas uz mobilajiem analīžu nodošanas punktiem?

 • Obligāti ir iepriekš jāpiesakās, zvanot uz tālruni 8303. Bez iepriekšēja pieraksta ierasties nedrīkst.
 • Uz šiem punktiem var doties tikai ar savu privāto automašīnu. Ar kājām, sabiedrisko transportu vai taksometru uz analīžu nodošanas punktu ierasties aizliegts.
 • Gaidīšanas laiks līdz analīžu veikšanai Rīgā ir aptuveni diennakts, bet reģionos tas var būt vairākas dienas.
 • Lai neveidotos pacientu drūzma, laboratorisko izmeklējumu veikšana notiek rindas kartībā katram pacientam noteiktā laikā, par ko viņš tiek informēts telefoniski.
 • Dodoties uz analīžu nodošanas punktu, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments.
 • Pirms analīžu nodošanas mediķi izvērtēs pacienta veselības stāvokli un pārliecināsies par simptomu esamību.
 • Informāciju par analīžu rezultātiem pacienti saņem E-veselības portālā - ne tikai par negatīviem testa rezultātiem, bet arī par pozitīviem un grūti interpretējamiem rezultātiem. Joprojām saglabājas iepriekšējā kārtība pozitīva un grūti interpretējama rezultāta gadījumā - iedzīvotājs un viņa ģimenes ārsts saņems Slimību un profilakses kontroles centra (SPKC) speciālista zvanu, kurš sniegs informāciju par turpmāko rīcību. Grūti interpretējama testa rezultāta gadījumā analīzes nepieciešams nodot atkārtoti. Lai aplūkotu saņemto paziņojumu www.eveseliba.gov.lv, jāizvēlas “Pieslēgties” un “Iedzīvotājs”. Pēc tam jāautorizējas, izmantojot internetbankas piekļuves datus, elektronisko parakstu vai personas apliecību (eID). Analīžu rezultātu paziņojums būs apskatāms izvēlnē “Pastkastīte”. Ja nav iespējas pieslēgties E-veselības portālam, tad par analīžu rezultātu darba dienās darba laikā var zvanīt Nacionālajam veselības dienestam uz tālruni: 8000 1234.
 • Līdz analīžu rezultāta paziņošanai jāievēro visi noteiktie drošības pasākumi - jāuzturas savā dzīvesvietā un nedrīkst apmeklēt sabiedriskas vietas.
 • Ja analīzes apstiprina Covid-19 saslimšanu rīkojies šādi. (Ieteikumi Covid-19 pacienta tuviniekiem).
 • Ja analīzes neapstiprina saslimšanu ar Covid-19, rīkojies šādi.

!!! Ja Covid-19 saslimšanai raksturīgie simptomi ir smagi – ļoti augsta temperatūra, elpas trūkums, jāzvana uz ārkārtas tālruni 113.

Šādā situācijā visā Latvijā uz izsaukumiem dodas NMPD brigāde, kas nepieciešamības gadījumā pacientu nogādā slimnīcā. Aizdomu gadījumos par saslimšanu ar Covid-19 pacientu nogādā Latvijas Infektoloģijas centrā, Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā vai kādā no piecām reģionālajām slimnīcām: Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā Ventspilī, Liepājas reģionālajā slimnīcā, Vidzemes slimnīcā, Daugavpils reģionālajā slimnīcā vai Rēzeknes slimnīcā.


Kā darba devējs var nosūtīt darbinieku veikt COVID-19 analīzes?

Ja darba devējs savu darbinieku ar slimības simptomiem vēlas pārbaudīt uz COVID-19, nozares nozīmēts pārstāvis sazinās ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu par analīžu veikšanas iespējām un pieteiks konkrētu cilvēku sarakstu. Attiecīgi lielās veikalu ķēdes katra būs izvirzījušas savu kontaktpersonu, bet citi mazumtirgotāji aicināti sazināties ar Latvijas Tirgotāju asociācijas speciāli izveidoto Tirdzniecības nozares krīzes centru, kurš strādā visu diennakti (tel.n. 67297372). Līdzīgs algoritms attiecas arī uz "Latvijas Pasts" darbiniekiem.


6. Covid-19 pacienta kontroles testēšanas algoritms:

Lai pieteiktu Covid-19 ambulatorā pacienta laboratorisko izmeklēšanu kontroles nolūkā, ģimenes ārsts:

 • izveido nosūtījumu e-veselības portālā vai;
 • izveido nosūtījumu SIA “Centrālā laboratorija” mājas lapā (www.laboratorija.lv) vai SIA “E. Gulbja laboratorija” mājaslapā (www.egl.lv) vai;
 • zvana uz tālruni 8303, 67334433 darba dienās laikā no 8:00 līdz 20:00, sestdienās laikā no 9:00-15:00 un svētdienās laikā no 9:00 -12:00.

Ārsta lēmuma pieņemšanas algoritms Covid-19 pacienta izolācijas pārtraukšanu

Covid-19 pacientu grupa

Izolācijas pārtraukšana

Darba pienākumu pildīšanas uzsākšana nodarbinātajiem darbos, kas saistīti ar risku citu cilvēku veselībai*

Simptomātiska infekcija, kas apstiprināta:

 • laboratoriski
 • klīniski un epidemioloģiski
 • 21. dienā no Covid-19 saslimšanas sākuma (nosaka ārstējošais ārsts, veicot pacienta aptauju) ar nosacījumu, ka pēc simptomu izzušanas jāpaiet ne mazāk kā 7 dienām**.
 • Agrāk***, ja ir 2 secīgi (ar intervālu vismaz 24 stundas) negatīvi kontroles testu rezultāti (atbilstoši pielikumā pievienotajai shēmai).
 • 28. dienā pēc 21. dienā no Covid-19 saslimšanas sākuma (nosaka ārstējošais ārsts, veicot pacienta aptauju) ar nosacījumu, ka pēc simptomu izzušanas jāpaiet ne mazāk kā 7 dienām**.
 • Agrāk***, ja ir 2 secīgi (ar intervālu vismaz 24 stundas) negatīvi kontroles testu rezultāti (atbilstoši pielikumā pievienotajai shēmai).
Bezsimptomu infekcija, kas apstiprināta laboratoriski
 • 14. dienā pēc Covid-19 laboratoriskās apstiprināšanas (kontroles testēšanu var neveikt).
 • 21. dienā pēc Covid-19 laboratoriskās apstiprināšanas.
 • Agrāk, ja ir 2 secīgi (ar intervālu vismaz 24 stundas) negatīvi kontroles testu rezultāti (atbilstoši pielikumā pievienotajai shēmai).

* Ārstniecības persona, kura strādā tiešā kontaktā ar pacientiem, sociālo iestāžu darbinieki, kuri strādā tiešā kontaktā ar klientiem un izglītības iestāžu darbinieki, kuri strādā tiešā kontaktā ar bērniem.

** Ja slimības simptomi ieilgst vairāk par 21 dienu, tad izolāciju var pārtraukt un uzsākt darba pienākumu veikšanu 28 dienā, ja 7 dienas nav bijušas slimība pazīmes, un šajā gadījumā kontroles testēšana nav jāveic.

*** Ja pirmais kontroles tests ir pozitīvs, atkārtotu Covid-19 kontroles testēšanu neveic, bet rekomendē gaidīt līdz noteiktajai dienai, kad stingro izolāciju var pārtraukt vai darba pienākumus var uzsākt bez kontroles testu veikšanas. Persona atkārtotu testu var veikt, apmaksājot no saviem līdzekļiem.

 

Ārstējošais ārsts pieņem lēmumu par Covid-19:

 • pacienta izolācijas izbeigšanu, izsniedzot vai nosūtot elektroniski pacientam veidlapu Nr. 027/u ar šādu ierakstu: “Apliecinu, ka uz šo personu no 2020. gada ______________ (datums) nav attiecināmi stingrās izolācijas nosacījumi”. Šo dokumentu persona var uzrādīt amatpersonām, lai apliecinātu, ka uz personu nav attiecināmi stingrās izolācijas nosacījumi;
 • atļauju darba pienākumu pildīšanas uzsākšanai nodarbinātajiem darbos, kas saistīti ar risku citu cilvēku veselībai, noslēdzot darba nespējas lapu. Noslēgta darbnespējas lapa ir apliecinājums darba devējam, ka persona var uzsākt pildīt darba pienākumus.
 • Ņemot vērā to, ka ir pierādījumi par SARS-CoV-2 izdalīšanu ar fēcēm klīniski veselām personām, īpaši bērniem, pacientiem obligāti jārekomendē rūpīga roku higiēnas ievērošana arī pēc izolācijas izbeigšanās.