Jaunumi
Skaidrojums sekundāro ambulatoro veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem par atlases kritēriju būtību un vērtēšanu

Nacionālais veselības dienests (turpmāk – Dienests) ir saņēmis sekundāro ambulatoro veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju pretendentu lūgumu skaidrot atlases nolikumā izsludinātā pakalpojuma “Asins gāzu noteikšana skābekļa terapijas uzsākšanai” sniegšanas nosacījumus un prasības.

Atbilstoši iepriekš minētajam Dienests sniedz skaidrojumu par izsludinātā pakalpojuma “Asins gāzu noteikšana Skābekļa terapijas uzsākšanai” saņemšanas nosacījumiem un pakalpojuma sniegšanas prasībām.

Nacionālais veselības dienests informē, ka ir izsludināta pakalpojumu sniedzēju atlase pakalpojumam “Asins gāzu noteikšanas skābekļa terapijas uzsākšanai”.

Asins gāzu noteikšanas izmeklējums nepieciešams, lai saņemtu atzinumu par ilgstošas skābekļa terapijas nepieciešamību hroniskiem pacientiem. Nosūtījuma saņemšanai pacients vispirms dodas pie sava ģimenes ārsta. Ģimenes ārsts veic nepieciešamos sākotnējos izmeklējumus, tajā skaitā, pulsa oksimetriju, un izsniedz nosūtījumu pie ārsta – pneimonologa vai kardiologa. Secīgi, ja pneimonologs vai kardiologs konstatē pacientam skābekļa saturāciju SpO2≤ 92%, pneimonologs vai kardiologs izsniedz nosūtījumu asins gāzes analīzes veikšanai. Asins gāzu analīzi veic divas reizes ar vismaz trīs nedēļu intervālu. Otrās analīzes veikšanas kritēriji tiks atrunāti līgumā ar Dienestu.

Minētais pakalpojums paredz asins gāzu noteikšanu heparinizētās pilnasinīs ar atstarošanas spektrofotometrijas tehnoloģiju. Asins paraugu ņem invazīvo manipulāciju vai procedūru telpā. Izmeklējums ir veicams ne vēlāk kā 15 minūšu laikā pēc asins parauga paņemšanas. Mērījumu veikšanai ir nepieciešams asins gāzu analizators, šļirces un kapilāru stobriņi.

Atbilstoši izmeklējuma metodei, asins paraugu paņemšanu var veikt ārsts speciālists. Pacientam asins parauga ņemšanas brīdī ir jāatrodas guļus stāvoklī, nesaliecot kājas, neaizturot elpu un nesasprindzinot muskuļus, kas varētu ietekmēt izmeklējuma rezultātu. Asins materiāls tiek iegūts ar arteriālo katetru (sistēmu) vai veicot radiālās artērijas punkciju. Alternatīvas artērijas, ko var izmantot parauga iegūšanai – brahiālās un femorālās artērijas.

Izmantojot arteriālo gāzu noņemšanas sistēmu (šļirci), radiālās artērijas punkcijai ādu punktē 45 grādu leņķī aptuveni 1 cm distāli no īkšķa, palpētā pulsa vietā. Nepieciešamais asins tilpums 0,3 – 1,5 ml.