Jaunumi Informācija presei
Līdz 2022.gada 30.jūnijam klīniskos un veselības psihologus (ar vai bez tālākizglītību psihoterapijā) un ārstus psihoterapeitus aicina pieteikties valsts apmaksātai psiholoģiskās un/vai psihoterapeitiskās palīdzības pakalpojumu sniegšanai

Kāpēc? 
Ar mērķi nodrošināt valsts apmaksātas psiholoģiskās un psihoterapeitiskās palīdzības pakalpojumu pieejamību Latvijas Republikas iedzīvotajiem Covid-19 pandēmijas laikā, kā arī veicinātu labāku atgūšanos no Covid-19 pandēmijas, samazinot tās izraisītas sekas indivīda psihiskai veselībai, Nacionālais veselības dienests (NVD) aicina klīniskos un veselības psihologus (ar vai bez tālākizglītību psihoterapijā) un ārstus psihoterapeitus pieteikties psiholoģiskās un/vai psihoterapeitiskās palīdzības pakalpojumu sniegšanai. 
 

 

Kurš var pieteikties?

Saistībā ar to, ka šīs pakalpojums ir ārstniecības procesa sastāvdaļa, kas paredz pakalpojuma sniegšanu personām ar noteiktām diagnozēm, vadoties pēc  noteiktiem klīniskiem algoritmiem, psiholoģiskās un/vai psihoterapeitiskās palīdzības pakalpojumu sniegšanai var pieteikties sertificēti klīniskie un veselības psihologi (ar vai bez tālākizglītību psihoterapijā), kuri ir reģistrēti psihologu reģistrā, kā arī ārsti psihoterapeiti. Speciālistiem jārēķinās, ka viņi sniegs psiholoģiskās un/vai psihoterapeitiskās palīdzības pakalpojumus iedzīvotājiem ar ģimenes ārsta, psihiatra vai bērnu psihiatra nosūtījumu. 

 

Atalgojums 
 
Vienam pacientam pie speciālista paredzētas līdz 10 valsts apmaksātas konsultācijas. Sertificēti klīniskie un veselības psihologi par vienu konsultāciju saņems valsts finansējumu 25,33 eiro apmērā. Sertificēti klīniskie un veselības psihologi ar tālākizglītību psihoterapijā, kā arī ārsti psihoterapeiti par vienu konsultāciju saņems valsts finansējumu 28,52 eiro apmērā. 

 

Speciālistiem jābūt gataviem: 

  • strādāt ar personām, kurām ģimenes ārsts, psihiatrs vai bērnu psihiatrs nozīmējis palīdzības nepieciešamību, lai risinātu ar stresu saistītus traucējumus (diagnozes F43.1, F43.2); neirotiskā spektra traucējumus (diagnozes F40.0, F41.0, F41.1, F45); depresiju (diagnozes F31, F32, F33, F34.1, F06.32, Z73.0), ēšanas traucējumus (diagnoze F50), uzvedības un emocionālos traucējumus, kas parasti sākušies bērnībā un pusaudža vecumā (diagnozes F90-F98) 
  • izmantot savai specialitātei, kurā ir sertificēts, atbilstošu kādu no zemāk uzskaitītajām zinātniski pamatotām metodēm: 
  1. Klīniskā / veselības psihologa konsultēšana. 
  2. Krīzes intervence. 
  3. Atbalsta psihoterapija. 
  4. Izglītojoša psihoterapija (psihoedukācija). 
  5. Kognitīvi biheiviorālā terapija. 
  6. Ģimenes (sistēmiskā) psihoterapija. 
  7. Īstermiņa dinamiskā psihoterapija. 
  8. Psihoterapija bērniem un pusaudžiem. 
  • nodrošināt pakalpojums gan attālināti kādā no digitālajām platformām, gan klātienē (atkarīgs no pacienta un speciālista vienošanās). 

 

Vienlaikus speciālistiem jāņem vērā: 

  • sākot sadarbību, speciālistam būs jāpārliecinās, ka personai ir ģimenes ārsta, psihiatra vai bērnu psihiatra nosūtījums;
  • uzsākot pakalpojumu un pakalpojuma kursa beigās, speciālistam jānovērtē pacienta stāvokli pēc esošām novērtēšanas skalām (atrodamas pielikumā). Atbilstoši novērtēšanas skalu rezultātiem, pakalpojuma beigās speciālists novērtē pacienta stāvokļa izmaiņas; 
  • speciālistam pēc sniegtajām konsultācijām būs jāaizpilda sadarbības pārskata vai izraksta izsniegšanu pacientam un nosūtītājam, norādot tajā personas datus, sniegto konsultāciju skaitu, pielietotās psihoterapeitiskās un/vai psiholoģiskās palīdzības metodes, kā arī rekomendācijas tālākajai palīdzībai un rehabilitācijai, lai nodrošinātu pēctecīgu palīdzību. 
  • ja rinda uz pakalpojumu būs izveidojusies garāka par piecām darba dienām, reizi mēnesī būs jāiesniedz NVD pārskats par rindas garumu. 

 

Kas jāiesniedz, lai pieteiktos uz pakalpojuma sniegšanu?

Lai pieteiktos valsts apmaksātās psiholoģiskās un/vai psihoterapeitiskās palīdzības pakalpojumu sniedzēju atlasei pakalpojumu sniegšanai, pretendentiem ir nepieciešams iesniegt aizpildītu pieteikuma veidlapu un sertifikātu kopijas, kas apliecina speciālistu iegūto izglītību, nosūtot tos uz NVD elektroniskā pasta adresi nvd@vmnvd.gov.lv vai nosūtot pa pastu (Cēsu ielā 31, k/3, Rīgā, LV–1012) pēc šī paziņojuma publicēšanas – līdz 2023. gada 1.marta plkst. 17:00.

Pēc pretendentu pieteikuma saņemšanas NVD desmit darba dienu laikā pārbaudīs pretendenta atbilstību vērtēšanas kritērijiem un sagatavos lēmumu par atbilstību vai neatbilstību vērtēšanas kritērijiem un par līguma par psiholoģiskās un/vai psihoterapeitiskās palīdzības pakalpojumu sniegšanu un apmaksu slēgšanu ar attiecīgo pretendentu. 

Jautājumu gadījumā lūgums kontaktēties ar Elīnu Engelbergu, telefona numurs 67387671 vai epastā Elina.Engelberga@vmnvd.gov.lv.

 

Saistītie dokumenti: