Lai saņemtu valsts apmaksātu grūtniecības novērošanu, ir jāvēršas pie ginekologa, vecmātes vai ģimenes ārsta, kas ir līgumattiecībās ar valsti (noslēgts līgums ar Nacionālo veselības dienestu). Iepriekš minētās ārstniecības personas, izvērtējot individuālās grūtniecības medicīniskās vajadzības, nosaka, kurš speciālists ir kompetents veikt turpmāko grūtnieces aprūpi.
Vietnē rindapiearsta.lv ir pieejama informācija par visām ārstniecības iestādēm, kurās var saņemt valsts apmaksātas ginekologa konsultācijas (meklētājā kā "Pakalpojums" ir jānorāda "Ginekologa konsultācija"). Vienlaikus ir ārstniecības iestādes, kas sniedz valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus tikai grūtniecēm un sievietēm pēcdzemdību periodā:
Dodoties pie ginekologa, pacienta līdzmaksājums nav jāveic, ja ārsts ir apstiprinājis grūtniecību. Ārsta sniegtās konsultācijas un nepieciešamie izmeklējumi saistībā ar grūtniecības novērošanu ir bez maksas (arī pēcdzemdību periodā līdz 70 dienām). Savukārt, saņemot valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, kas nav saistīti ar grūtniecību, dzemdību palīdzību un pēcdzemdību periodu, ir jāveic pacienta līdzmaksājumi.
Noteiktās grūtniecības nedēļās grūtniecēm tiek nodrošinātas valsts apmaksātas:
- ginekologa konsultācijas (ģimenes ārsta vai vecmātes, ja grūtniecība tiek novērota pie kāda no šiem speciālistiem);
- laboratoriskie izmeklējumi (piemēram, pilna asins aina, urīna analīzes);
- augļa ultrasonogrāfija;
- ķermeņa masas indeksa noteikšana;
- augļa sirdsdarbības izklausīšana;
- citi pakalpojumi.
Ņemot vērā grūtnieces veselības stāvokli un medicīniskās indikācijas, ārsts var izvērtēt arī papildu konsultāciju vai izmeklējumu nepieciešamību. Šādā gadījumā ārsts, kurš ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu, ir tiesīgs izsniegt nosūtījumu valsts apmaksāta veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanai. Ja grūtniece izvēlas ārstu, kurš nav līgumattiecībās, visi grūtniecības novērošanas pakalpojumi – konsultācijas, laboratoriskie izmeklējumi, diagnostiskie izmeklējumi (piemēram, ultrasonogrāfija) - būs pieejami kā maksas pakalpojumi.
Ultrasonogrāfija
- Pirmā valsts apmaksātā ultrasonogrāfija tiek veikta 11. līdz 13. grūtniecības nedēļā. Otrā ultrasonogrāfija tiek veikta 20. līdz 21. grūtniecības nedēļā. Šajā laikā mazulis ir pietiekami izaudzis, lai vislabāk redzētu iespējamās problēmas. Savukārt riska grupas grūtniecēm tiek veikta trešā ultrasonogrāfija - 34. līdz 36. grūtniecības nedēļā (piemēram, ja mazulim ir augšanas aizture, grūtniecei ir paaugstināts assinsspiediens grūtniecības laikā un citos gadījumos).
- No 11. līdz 13. grūtniecības nedēļai grūtniecei veic ultrasonogrāfiju, kuras laikā izvērtē un mēra mazuļa skausta kroku. Šajā laikā grūtniece nodod arī asins analīzes un iegūtie dati tiek izvērtēti ar speciālu datorprogrammu, lai noteiktu mazuļa ģenētisko slimību risku. Ja izmeklējumu rezultāti uzrāda augstu pataloģiju risku (1:50), grūtniecei iesaka veikt amniocentēzi (augļūdens analīze) vai horija bārkstiņu biopsiju (audu paraugs). Ja riska rādītājs ir no 1:50 līdz 1:1000, grūtniecei iesaka veikt padziļinātus ultrasonogrāfijas izmeklējumus.
Īpaši izmeklējumi
- Visām grūtniecēm 35. - 37. grūtniecības nedēļā nosaka B grupas hemolītiskā streptokoka klātbūtni organismā, lai samazinātu jaundzimušo infekciju risku.
- Rēzus negatīvām grūtniecēm, kurām ārsts ir noteicis imūnglobulīna ievades nepieciešamību, ir obligāta imūnglobulīna ievade 28. grūtniecības nedēļā. Imūnglobulīna ievade tiek pilnībā nodrošināta no valsts budžeta līdzekļiem. Rēzus negatīvām grūtniecēm 28. grūtniecības nedēļā tiek veikta asinsgrupas rēzus piederības noteikšana un antieritrocitāro antivielu skrīnings (lai noskaidrotu, vai grūtniecei ir rēzus antivielas). Ja tiek noteikts, ka rēzus negatīvai grūtniecei nav rēzus antivielas, tad gadījumā, ja grūtniecei ir rēzus pozitīvs partneris vai partnera rēzus piederība nav zināma, grūtniecei var tikt veikta antivielu imūnglobulīna ievadīšana. Lai nodrošinātu antivielu imūnglobulīna ievadīšanu rēzus negatīvai grūtniecei, ginekologs, kas veic valsts apmaksātu grūtniecības novērošanu, izvērtē grūtnieces veselības stāvokli un imūnglobulīna ievades nepieciešamību, kā arī nepieciešamības gadījumā izsniedz nosūtījumu imūnglobulīna ievadei