MIKROSKOPA IZMANTOŠANA AUSU, KAKLA, DEGUNA OPERĀCIJĀS

Izvērsts medicīnas tehnoloģijas metodes apraksts

I Vispārīgi jautājumi

     Mikroskops ir lēcu sistēma, ar kuras palīdzību, laužot gaismas starus, tiek panākts objekta attēla palielinājums. Mikroskopuiespējams izmantot ausu, kakla un deguna operācijās, lai uzlabotu operācijas lauka pārskatāmību, līdz ar to panākt labākus operācijas rezultātus.
      Mikroskopa izmantošana operācijas laikā nepalielina operācijas risku, kā arī neietekmē pacienta vispārējo veselības stāvokli.
      Mikroskopa tehniskais raksturojums.
      Mikroskopi sastāv no divām daļām - objektīva un okulāra, kas kopā var nodrošināt optisko palielinājumu līdz pat 1500 reizēm. Ausu, kakla un deguna operācijās izmanto mikroskopus ar palielinājumu 4 - 20 reizes. Pētāmais objekts tiek novietots objektīva fokusā, objektīvs veido objekta palielinātu reālo attēlu, kas vēl tiek palielināts okulārā un pārvēršas lielā attēlā, kas redzams ar aci.
      Operāciju mikroskopiem parasti it papildus okulāri- asistentam. Kā arī mikroskopa statīvs, ar kura palīdzību mikroskops tiek pārvietots un fiksēts noteiktā stāvoklī. Modernākos operāciju mikroskopus ir iespējams savienot ar digitālo kameru, tādā veidā veidojot pacienta operācijas video dokumentāciju.
      Lai nodrošinātu operācijas lauka sterilitāti, mikroskopam ir nepieciešams vienreizējs sterils pārvalks.
      Operāciju mikroskopu drīkst lietot sertificēts apmācīts operāciju bloka personāls- ārsts otorinolaringologs, operāciju māsa, ievērojot darba drošību un ražotāja dotos norādījumus.

II. Mikroskopa izmantošana ausu, kakla, deguna operācijās–medicīniskās tehnoloģijas pielietošanas iespējas

Indikācijas:

1.Auss ķirurģijā:

 1. · Svešķermeņa izņemšana no auss ejas
 2. · Operācija ārējā auss ejā, piemēram, labdabīga ādas veidojuma izņemšanaPolipu izņemšana no ārējās auss ejas
 3. · Polipu izņemšana no bungu dobumaStenozes vai eksostozes novēršana ārējā auss ejāParacentēze
 4. · Bungu dobuma drenāžas ielikšana un drenāžas caurulīšu nomaiņaMiringoplastika
 5. · Ārējās auss ejas aizmugurējās sieniņas plastika
 6. · Radikāla vidusauss operācijaVidusauss holesteatomas operācija
 7. · Timpanoplastika, t.sk. timpanoplastika ar dzirdes kauliņu ķēdes izveidošanu, protezēšanu, dzirdes kauliņu interpozīciju
 8. · Kohleārā implantācija
 9. · Mastoidantrotomija

2.Balsenes ķirurģija

 1. · Tiešā mikrolaringoskopijaBiopsijas paņemšana no balsenes
 2. · Endolaringeālā mikroskopiskā operācija( balss saišu, polipu, mezgliņu, cistu, Reinikes tūskas gadījumā)
 3. · Balsenes jaunveidojumu izņemšana mikroskopa kontrolē

3.Deguna dobuma un deguna blakus dobumu operācijās

 1. · Veidojumu noņemšana no deguna dobuma sienāmFunkcionāla endoskopiska deguna ķirurģija
 2. · Svešķermeņu izņemšana
 1. Kontrindikācijas - līdz šim pieejamajā literatūrā nav aprakstītas kontrindikācijas mikroskopa izmantošanai ausu, kakla, deguna operācijās.
 2. Lietošana bērniem - medicīnisko tehnoloģiju var lietot bērniem jau kopš dzimšanas.
 3. Lietošana grūtniecības laikā un bērna zīdīšanas periodā - operācijas grūtniecības laikā un bērna zīdīšanas periodā tiek veiktas pēc vitālām indikācijām. Ausu, kakla, deguna operācijās var izmantot operāciju mikroskopu, jo pati par sevi operāciju mikroskopa (metodes) pielietošana nerada risku grūtniecības norisei vai auglim.

III. Medicīniskās tehnoloģijas metodes apraksts

      Pacients tiek sagatavots operācijai vispārējā vai lokālajā anestēzijā, atkarībā no operācijas veida un pacienta vispārīgā stāvokļa. Veic anestēziju- vispārējo vai lokālo. Izvēlas nepieciešamo palielinājumu un uzstāda to. Mikroskopu ar roku palīdzību iestāda vajadzīgajā augstumā tā, lai operācijas lauks atrastos objektīva fokusā- respektīvi- tiktu iegūts reāls skaidrs ar aci labi saskatāms attēls. Veic operāciju mikroskopa kontrolē.

Medicīniskā tehnoloģijā pielietojamās medicīniskās ierīces- mikroskopa tehniskais raksturojums.

 1.  
  1. · Mikroskopi sastāv no divām daļām- objektīva un okulāra, kas kopā var nodrošināt optisko palielinājumu līdz pat 1500 reizēm. Ausu, kakla un deguna operācijās izmanto mikroskopus ar palielinājumu 4- 20 reizes. Pētāmais objekts tiek novietots objektīva fokusā, objektīvs veido objekta palielinātu reālo attēlu, kas vēl tiek palielināts okulārā un pārvēršas lielā attēlā, kas redzams ar aci.
  2. · Operāciju mikroskopiem parasti it papildus okulāri- asistentam, kā arī mikroskopa statīvs, ar kura palīdzību mikroskops tiek pārvietots un fiksēts noteiktā stāvoklī. Modernākos operāciju mikroskopus ir iespējams savienot ar digitālo kameru, tādā veidā veidojot pacienta operācijas video dokumentāciju.
  3. · Lai nodrošinātu operācijas lauka sterilitāti, mikroskopam ir nepieciešams vienreizējs sterils pārvalks.
 2. Mikroskopam jābūt likumīgi ievietotam Latvijas medicīnas ierīču tirgū.

IV. Informācija par MT realizācijai nepieciešamajām ārstniecības personām, viņu vispārējo un papildu kvalifikāciju, medicīniskām ierīcēm un telpām

MT realizē :

Ārstniecības personas:

 1.  
  1. · Operators - sertificēts otolaringologs
  2. · Asistents- sertificēts otorinolaringologs
  3. · Sertificēta operāciju māsa
  4. · Sertificēts anesteziologs- reanimatologs
  5. · Sertificēta anestēzijas māsa

MT realizācijā izmantojamās ierīces:

     MT realizācijai izmanto medicīnisko ierīci operāciju mikroskopu. MT izmantotajam operāciju mikroskopam u. c. operācijā izmantotajām ierīcēm jābūt likumīgi ievietotam Latvijas medicīnas ierīču tirgū.

Informācija par telpām

    MT tiek realizēta ārstniecības iestādes operāciju zālē, kas iekārtota un sertificēta atbilstoši prasībām ārstniecības iestāžu ķirurģisko operāciju zālei.