Ievietots 19.02.2014.
Izvērsts medicīniskās tehnoloģijas metodes apraksts
Lokālā aukstuma un lokālā siltuma terapija fizioterapijā
I. Medicīniskās tehnoloģijas pielietošanas mērķis un būtība
Fizioterapijas ārstēšanas procesā plaši tiek izmantoti tādi nemodificēti fizikālie faktori kā aukstums un siltums, kas kombinācijā ar citām fizioterapijas ārstēšanas tehnoloģijām (piem., terapeitiskajiem vingrojumiem vai mīksto audu tehnikām) ļauj sasniegt optimālus terapijas rezultātus.
Ņemot vērā lokāli pielietota aukstuma vai siltuma faktora ietekmi uz cilvēka organismu, tos var izmantot dažādu terapeitisko mērķu sasniegšanai.
Lokālu aukstuma pielietošanu fizioterapijas procesā realizē ar aukstuma paku, ledus gabaliņu un saskaldīta ledus, aukstuma gelu palīdzību un kā specifiska metode tiek izmantota krioterapija ar CO2 (krio-neiro stimulācija). Kā specifiskas metodes jāatzīmē arī tās tehnoloģijas, kas apvieno aukstuma un kompresijas, kā arī aukstuma un ūdens iedarbību: hidroterapijas metodes aukstuma efektu iegūšanai (virpuļ-vannas: aukstas ekstremitāšu virpuļ-vannas, kontrasta vannas, kontrasta dušas).
Lokālu siltuma pielietošanu fizioterapijas procesā realizē ar siltuma paku vai parafīna aplikācijām.
Medicīniskā tehnoloģija „Lokālā aukstuma un lokālā siltuma terapija fizioterapijā" neiekļauj krioķirurģijas un destruktīvās krioterapijas metodes.
II. Medicīniskās tehnoloģijas pielietošanas nosacījumi
Pielietošanas jomas
Lokāla aukstuma (jeb krioterapijas) terapeitiskās iespējas un efektivitāte pamatojas uz tā fizioloģisko ietekmi. Lokāla aukstuma aplikācijas izraisa:
Līdz ar to lokālas aukstuma aplikācijas var izmantot dažādām pacientu grupām. Aukstuma aplikācijas (krioterapija) efektīvas pacientiem ar traumatiskiem bojājumiem (gan akūtajā, gan vēlīnajā fāzē), pacientiem ar ortopēdiskām un reimatiskām slimībām, pacientiem ar neiroloģiskām slimībām. Medicīnisko tehnoloģiju ordinē attiecīgās jomas ārsts speciālists.
Kontrindikācijas lokālas aukstuma terapijas pielietošanai:
Atsevišķām metodēm iespējamas specifiskas kontrindikācijas.
Brīdinājumi. Lokālais aukstums uzmanīgi jālieto virs virspusējiem nervien un to lielājiem zariem, piemēram, perinealais nervs ceļgala locītavas sānu malā, vai n.radiālis elkoņa muguras/sānu virsmā, jo var rasties vadīšanas bloks. Lokālu aukstumu nelieto virs reģenerējošiem perifēriskiem nerviem, jo vietēja vazokonstrikcija un vai traucēta nerva vadīšana var aizkavēt nerva reģenerāciju. Jānoņem metāla rotas lietas, ja tās atrodas aplicējamā apvidū. Nav ieteicams lietot lokālu aukstumu virs apvidiem, kur zemādā ir metāls. Pacients nedrīkst pirms procedūras izmantot ziedes un krēmus, tie var veicināt apsaldējumus. Ilgstoši pielietojot aukstumu apakšējās ekstremitātēs, var izsaukt vazodilatācijas refleksu un paaugstināt asins plūsmu. Ja mērķis ir vazokonstrikcija, aukstums jālieto tikai 10 līdz 15 minūtes.
Nevēlamie blakus efekti: mīksto audu bojājums (apsaldējumi) sakarā ar ilgstošu vazokonstrikciju un mazo asinsvadu trombozi, nervu bojājumi, kas rezultējas kā sāpes, nejutīgums, tirpšana, hiperhidroze, nervu vadīšanas traucējumi.
Lietošana grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā. Rūpīgi jāizvērtē ieguvuma/riska attiecība. Grūtniecības laikā aukstuma pakas nedrīkst aplicēt uz vēdera un sāniem, zīdīšanas laikā uz krūtīm. Medicīnisko tehnologiju nav paredzēts izmantot zīdaiņiem, maziem bērniem un vecumā.
Lokāla siltuma terapijas pielietošanu fizioterapijas procesā realizē ar siltuma paku vai parafīna aplikācijām. Lokāla siltuma aplikācijas (termoterapija) izraisa:
Lokāli virspusēju siltumu izmanto, lai mazinātu sāpes, palielinātu kustību apjomu un (kombinējot ar stiepšanas metodēm) audu elastību, paātrinātu dzīšanas procesu. Lokāla virspusēja siltuma aplikācijas pielieto ortopēdiskajiem un reimatoloģiskajiem pacientiem, pacientiem ar mīksto audu traumām (hroniskajā fāzē) un citām pacientu grupām.
Kontrindikācijas lokāla siltuma pielietošanai:
Brīdinājumi. Lokālais siltums uzmanīgi jālieto novājinātiem pacientiem, pacientiem ar tūsku, sirds slimībām, aterosklerozi. Jānoņem metāla rotaslietas aplikācijas vietā. Nav ieteicams lietot lokālu siltumu virs apvidiem, kur zemādā ir metāls. Pacients nedrīkst pirms procedūras izmantot ziedes un krēmus, tie var veicināt apdegumus.
Nevēlamie blakus efekti: apdegumi, ģīboņi, asiņošana.
Lietošana grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā. Rūpīgi jāizvērtē ieguvuma/riska attiecība. Grūtniecības laikā siltuma pakas nedrīkst aplicēt uz vēdera un sāniem, zīdīšanas laikā uz krūtīm. Medicīnisko tehnoloģiju nav paredzēts izmantot zīdaiņiem, maziem bērniem un lielā vecumā.
III. Medicīniskās tehnoloģijas procedūras apraksts
Lokālā aukstuma pielietošanas metodes:
Aukstuma pakas un ledus pakas:
Ledus gabaliņi:
Aukstuma želejas:
Specifiskas metodes:
Lokālā siltuma pielietošanas metodes:
Siltuma pakas:
Parafīns:
- Izmanto parafīnu, kas, lai samazinātu parafīna kušanas temperatūru, ir sajaukts ar minerāleļļu attiecībā 6:1 vai 7:1. Tā var pazemināt parafīna kušanas temperatūru no 540 C līdz 45 - 500 C.
- Parasti izmanto ekstremitāšu distālo segmentu sildīšanai, jo tas nodrošinās labu kontaktu ar neregulārās formas apvidiem, izmantojot termostatiski kontrolētas parafīna vanniņas. Izmanto divas metodikas: ietīšanu un immersiju. Pie ietīšanas pacients iegremdē un izvelk plaukstu ar izplestiem pirkstiem parafīnā, nedaudz pagaida, kamēr parafīns sacietē un atkārto iegremdēšanu un izvilkšanu 3 – 5 (10) reizes, tad ietin roku papīra dvielī vai plastikāta maisiņā un tad dvielī. Pacientam lūdz plaukstu un pirkstus nekustināt, ekstremitāti elevē un tur 10 – 15 minūtes, pēc tam noņem parafīnu. Pie immersijas metodes plaukstu ar izplestiem pirkstiem iegremdē un izvelk no parafīna, 5 – 15 sekundes pagaida, lai sacietē, atkārtoti iegremdē un atstāj roku parafīnā līdz 20 minūtēm, un tad izņem.
- Var aplicēt arī proksimāliem segmentiem – otiņas metode – uzsmērē parafīna kārtiņu uz aplikācijas zonas, ļauj sacietēt, tad uzziež nākamo kārtu, ļauj sacietēt un tā atkārto 3 – 5 (10) reizes, apsedz ar papīra dvieli vai plastikāta maisiņu un ar dvieli, pacientam lūdz nekustēties, atstāj līdz 20 minūtēm, un tad noņem.
- Parafīnu sterilizē sakarsējot līdz 800C. Pirms pielietošanas procedūrā tas ir jāatdzesē līdz 45 - 500C.
IV. Medicīniskās tehnoloģijas nodrošināšanai nepieciešamie resursi
1. Personāls. Lokālas aukstuma un lokālā siltuma medicīniskās tehnoloģijas metodes var veikt ārstniecības personas, kas apguvušas metodes pamata apmācības procesā (piemēram, rehabilitācijas un fizikālās medicīnas ārsti, fizioterapeiti) vai tālākizglītības apmācībā. Medicīniskās tehnoloģijas metodes var realizēt arī citas ārstniecības personas, ja ir ieguvušas metodes sertifikātu.
2. Medicīniskās ierīces. MT realizācijai drīkst izmantot tikai Latvijas tirgū likumīgi ievietotas medicīniskās ierīces, zāles un metožu medicīniskās tehnoloģijas, kas ir reģistrētas Ārstniecībā izmantojamo medicīnisko tehnoloģiju datu bāzē, saskaņā ar to pielietošanu nosakošiem normatīvajiem aktiem. Nepieciešamās medicīniskās ierīces ir: kušete, pacienta pozicionēšanas līdzekļi, parafīna vanniņas, virpuļ vannas, krioterapijas aparāts, ledusskapis / termostats, ogļskābā gāze, aukstuma / siltuma pakas, aukstuma želeja, parafīns u.c., atkarībā no metodes.
3. Telpas un to tehniskais nodrošinājums. MT realizē normatīvo aktu prasībām atbilstošā ambulatorā vai stacionārā ārstniecības iestādē. Telpai jābūt aprīkotai ar neslīdošu grīdas segumu, regulējamu kušeti (atkarībā no metodes) un cita veida tehnisko aprīkojumu: pacienta pozicionēšanas līdzekļi (spilveni, atbalsti), sega, aukstuma / siltuma paka, aukstuma želeja, krioterapijas aparāts, ledusskapis / termostats, parafīns, parafīna vanniņas, palagi, dvieļi, papīra salvetes u.c., atkarībā no metodes. Jānodrošina optimāli vides faktori: gaisa temperatūra, kvalitāte, gaisma.
Latvijas Fizioterapeitu asociācijas
valdes priekšsēdētāja D.Šmite
Rīga, 19.06.2013.
MT 14 –001
Centrālais birojs
Cēsu iela 31 k-3, 6. ieeja
Rīga, Latvija, LV-1012
Sekretariāts: 67043700
Bezmaksas informatīvais tālrunis: 80001234
Fakss: 67043701
E-pasts: nvd@vmnvd.gov.lv