Reģistrētas Latvijas Reimatologu asociācijas izstrādātās klīniskās vadlīnijas

07.02.2010.  |   Drukas versija

Veselības ekonomikas centrs ārstniecībā izmantojamo vadlīniju datubāzē ir reģistrējis Latvijas Reimatologu asociācijas izstrādātās klīniskās vadlīnijas „Bioloģisko slimību modificējošo antireimatisko medikamentu lietošanas vadlīnijas autoimūno iekaisuma artrīta ārstēšanā pieaugušajiem". Vadlīniju piemērošanas mērķa grupa ir reimatoīdā artrīta, ankilizējošā spondilartrīta, psoriātiskā artrīta un juvenīlā idiopātiskā artrīta pieaugušie pacienti.

Vēl salīdzinoši nesen autoimūno iekaisuma artrītu ārstēšanai izmantoja sintētiskos slimību modificējošos antireimatiskos medikamentus, jeb tā saucamos bāzes medikamentus, tomēr ne vienmēr ar tiem bija iespējams sasniegt slimības remisiju. Mūsdienās ir radīta jauna medikamentu grupa, kas mērķtiecīgāk ietekmē slimības patoģenēzes procesus - bioloģiskie slimību modificējošie antireimatiskie medikamenti. Līdz ar šo medikamentu ieviešanu klīniskā praksē ir ievērojami palielinājusies remisijas sasniegšanas iespēja autoimūno iekaisuma artrītu gadījumā. Atbilstoši mūsdienās pieejamai medikamentu daudzveidībai un to patoģenētiskai darbībai, galvenie terapijas mērķi ir apstādināt iekaisuma procesu, kaulu un skrimšļa bojājumu, kā arī normalizēt locītavu funkciju. Šie medikamenti būtiski aizkavē ekstraartikulāru sistēmisku (sirds un asinsvadu sistēmas, elpošanas sistēmas, nieru u.c.) bojājumu rašanos organismā, tādējādi samazinot pacientu invaliditāti un ievērojami uzlabojot viņu dzīves kvalitāti.

Lai sasniegtu iespējami labāko ārstēšanas rezultātu, izmaksu efektīvi izmantojot ārstēšanā ieguldītos līdzekļus (šo medikamentu izmaksas ir ļoti augstas), ārstam ir ļoti svarīgi ievērot vadlīnijās ietverto informāciju par medikamentu lietošanas indikācijām, drošību, efektivitāti un uz pierādījumiem balstītus algoritmus autoimūno iekaisuma artrītu ārstēšanā un terapijas efektivitātes novērtēšanā.

Vadlīnijas ir paredzētas lietošanai reimatologiem, ģimenes ārstiem, internistiem, kā arī apmācībai medicīnas fakultātes studentiem un internās medicīnas un subspecialitāšu rezidentiem.

Paredzams, ka vadlīniju ievērošana un ieviešana praksē uzlabos pacientu ārstēšanas kvalitāti, novēršot invaliditātes rašanos un līdz ar to samazinot šo slimību izraisīto sociālo slogu.

Apstiprinātās vadlīnijas tiks izmantotas arī no valsts budžeta apmaksājamo veselības aprūpes pakalpojumu tarifu un apmaksas nosacījumu izstrādē, kā arī veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas kvalitātes kontrolē un uzraudzībā.