NVD uzsāk sadarbību ar Sarkanā Krusta medicīnas koledžu par audzēkņu izglītošanu E-veselības jautājumos

26.05.2017.  |   Drukas versija

Nacionālais veselības dienests (NVD) uzsāk sadarbību ar Rīgas Stradiņa universitātes Sarkanā Krusta medicīnas koledžu ar mērķi nodrošināt regulāru gan topošo, gan jau strādājošo ārstu palīgu un neatliekamās medicīnas ārstu palīgu izglītošanu valsts E-veselības sistēmas pakalpojumu izmantošanā.

Koledžas direktore Ināra Upmale norāda: "Šīs zināšanas un prasmes ir īpaši būtiskas, lai jaunie speciālisti varētu pēc iespējas veiksmīgāk iekļauties medicīnas darba tirgū, kurā e-prasmes mūsdienās ir kļuvušas par neatņemamu darba sastāvdaļu."

Savukārt NVD direktores vietniece IKT jautājumos Linda Freimane uzsver, ka: "E-veselības sistēmas pārzināšana un prasmes izmantot ārstu palīgiem pieejamās sistēmas funkcionalitātes, piemēram, pacientu veselības pamatdatu sadaļu, e-darbnespējas lapas un e-receptes, kā arī medicīniskos dokumentus, būs liels plus koledžas audzēkņiem, uzsākot darba gaitas, jo ar šīm prasmēm ārstu palīgi sniegs būtisku atbalstu ārstiem."

Jau ziņots, ka martā un aprīlī NVD speciālisti aktīvi tikās ar ārstiem reģionos, lai pārrunātu gan E-veselības ieviešanas gaitu, gan kliedētu stereotipus, kuru dēļ liela daļa ģimenes ārstu kavējas ar līgumu slēgšanu un sistēmas lietošanas uzsākšanu.

Tikšanās laikā ārsti tika informēti par dažādām E-veselības lietošanas priekšrocībām, kas paredz atvieglot ārstu ikdienas darbu. Piemēram, iespēju saraksta veidā vienkopus apskatīt visas ārsta pacientiem izrakstītās e-darbnespējas lapas, kas ļauj ērti pārskatīt to dinamiku statusu, izrakstīšanas datumu u.c.

Tāpat ārstiem ir nodrošināta iespēja vienkopus apskatīt visas pacientam izrakstītās e-receptes (redzot, vai zāles pacients ir aptiekā iegādājies), kā arī vienkopus aplūkot visus pacientam nozīmētos izmeklējumus un ārstu-speciālistu konsultācijas un redzēt, vai pacients tās ir saņēmis. Ārstu ērtībai iespējams vienuviet apkopotā veidā pārskatīt arī visus pacienta veselības pamatdatus (diagnozes, regulāri lietojamos medikamentus, alerģijas), kā arī pievienot jaunus, tā nodrošinot pilnvērtīgu informācijas apriti speciālistu vidū. Vienuviet iespējams pārskatīt arī visus pacienta medicīniskos dokumentus – veiktos izmeklējumus, slēdzienus, izrakstus no stacionāriem u.c.

Bez jau minētā ārsti atzinīgi novērtējuši iespēju saņemt atbalstu E-veselības lietošanas jautājumos, ne tikai sazinoties ar E-veselības lietotāju atbalsta dienestu, bet arī vēršoties NVD reģionālajās nodaļās, kuru darbinieki nodrošina atbalstu sistēmas lietošanas uzsākšanā.

Kopumā secināms, ka noslēgto līgumu par E-veselības izmantošanu skaits ir pieaudzis, vērtējot vidēji noslēgto līgumu skaitu mēnesī no šā gada aprīļa līdz maija beigām. Turklāt aktīvākie līgumu slēdzēji minētajā periodā ir bijuši tieši ģimenes ārsti Kurzemes un Zemgales reģionos. Attiecīgi kopējais noslēgto līgumu skaits uz šo brīdi ir ~1150 līgumi.