Reģistrētas jaunas klīniskās vadlīnijas

28.09.2016.  |   Drukas versija

Nacionālā veselības dienesta mājaslapā esošajā ārstniecībā izmantojamo klīnisko vadlīniju datu bāzē ir reģistrētas Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas vadlīniju izstrādes darba grupas izstrādātās klīniskās vadlīnijas "Dzemdes kakla priekšvēža slimību profilakse, diagnostika, ārstēšana un novērošana".

Šo vadlīniju mērķis ir uzlabot un pamatot dzemdes kakla priekšvēža un vēža slimību profilaksi, diagnostiku, ārstēšanu un pacienšu novērošanu. Pasaulē un arī Latvijā dzemdes kakla vēzis ir otrais biežāk sastopamais audzējs sievietēm līdz 45 gadu vecumam un trešais izplatītākais vēža izraisītais nāves cēlonis sievietēm pēc krūts un plaušu vēža. Saslimstība ar dzemdes kakla vēzi pēdējo 10 gadu laikā ir pieaugusi par 20 %, ik mēnesi šī slimība tiek diagnosticēta apmēram divdesmit sievietēm un apmēram desmit sievietēm ir mirstības iemesls.

Saskaņā ar Pasaules veselības organizācijas (PVO) pamatnostādnēm un daudzu starptautisko un nacionālo akadēmisko biedrību (kas pārstāv ginekoloģijas un onkoloģijas nozari) ieteikumiem, optimāla dzemdes kakla vēža profilakse ietver primāro profilaksi (konsultācijas un vakcināciju), lai novērstu inficēšanos ar izteikti onkogēnajiem HPV tipiem, sekundāro profilaksi (agrīnu displāzijas konstatēšanu un vēža skrīninga citoloģiskās pārbaudes) un dzemdes kakla vēža gļotādas bojājumu ārstēšanu (PVO 2009).

Ar klīniskajām vadlīnijām var iepazīties Nacionālā veselības dienesta mājaslapas sadaļā "Klīniskās vadlīnijas" brīvi pieejamajā ārstniecībā izmantojamo klīnisko vadlīniju datu bāzē "Klīnisko vadlīniju datu bāze".