Papildināts valsts kompensējamo zāļu klāsts un mazinātas zāļu cenas

12.01.2016.  |   Drukas versija

No šī gada sākuma 80 kompensējamo zāļu sarakstā iekļautiem medikamentiem un sešām medicīniskajām ierīcēm ir samazināta cena no 1 % līdz 80 %, kas ļaus zāles un medicīniskās ierīces saņemt lielākam pacientu skaitam. Kompensējamo zāļu saraksts papildināts ar 43 medikamentiem un 20 medicīniskajām ierīcēm, kas palielina izvēles iespējas ārstiem un pacientiem.

Kompensējamo zāļu sarakstā iekļautas jaunas zāles, kas paredzētas noteiktu asinsrites sistēmas slimību, elpošanas sistēmas slimību, acu un to palīgorgānu slimību, endokrīnās, uztures un vielmaiņas slimību, ādas slimību, infekciju, nervu sistēmas slimību un psihisku slimību ārstēšanai. Par nepieciešamo zāļu izvēli un kompensāciju jākonsultējas ar ārstējošo ārstu.

Turpmāk savlaicīgāk būs iespējams uzsākt zāļu kompensāciju HIV pacientiem. No 2016. gada kompensāciju var piemērot jau tiem pacientiem, kuriem CD4 imūnšūnu skaits asinīs ir 350 šūnas uz mm3 vai zemāks, līdzšinējo ≤ 200 vietā. Zāļu saraksts ir papildināts arī ar jaunu zāļu kombināciju HIV infekcijas ārstēšanai.

Ar jaunām zālēm ir papildināts medikamentu saraksts hroniska C hepatīta ārstēšanai, atkarībā no pacientam konstatēta vīrusa genotipa, iepriekš saņemtās terapijas, aknu bojājuma pakāpes un citiem rādītājiem. Turklāt no šī gada sākuma no 75 % līdz 100 % ir palielināts kompensācijas apmērs zālēm, kas nepieciešamas akūta un hroniska C vīrushepatīta un hroniska B vīrushepatīta ārstēšanai.

Nacionālais veselības dienests atgādina, ka 50 %, 75 % vai 100 % apmērā (atkarībā no kompensācijas apmēra konkrētai diagnozei) valsts kompensē lētākās zāles ar līdzvērtīgu efektivitāti. Ja pacientam ir izvēlētas dārgākas zāles, starpība starp lētākajām un dārgākām zālēm ir jāsedz pacientam pašam. Tāpēc pacienti aicināti pārrunāt ar ārstu un farmaceitu lētāku zāļu lietošanas iespēju.

Kopumā kompensējamo zāļu sarakstā no 2016. gada 1. janvāra ir 1609 medikamenti un 179 medicīniskās ierīces.