Izmeklējumus ģenētiskā riska grūtniecēm veiks vairākās ārstniecības iestādēs

05.07.2013.  |   Drukas versija

2013.gada 1.jūlija ģenētiskā riska grūtniecēm valsts apmaksātus izmeklējumus (horija biopsiju un amniocentēzi*), lai noteiktu ģenētiski iedzimtu slimību risku mazulim, līdztekus Bērnu klīniskās universitātes slimnīcai veiks arī Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā un Rīgas Dzemdību namā.

Lai noteiktu risku (zemu, vidēju vai augstu hromosomālo anomāliju risku), grūtniecības novērošanu veicošais ginekologs nosūta nepieciešamo medicīnisko informāciju laboratorijai, kur risku nosaka, ņemot vērā grūtnieces vecumu, grūtniecības laikā veikto laboratorisko izmeklējumu un augļa ultrasonogrāfijas rezultātus.

Ja pēc analīžu rezultātiem grūtniecei ir noteikts augsts ģenētisko anomāliju risks, ir jāveic horija bārkstiņu biopsija vai amniocentēze. To Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā, Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā un Rīgas Dzemdību namā dara kompetenti ginekologi dzemdību speciālisti atbilstoši grūtniecības novērošanu veicošā ginekologa nosūtījumam.

Grūtnieci, kurai atbilstoši analīžu rezultātiem ir noteikts vidējs risks, ginekologs nosūta uz atkārtotu ultrasonogrāfiju pie ārsta eksperta (ārstu ekspertu saraksts pieejams Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas mājaslapā; skatīt dokumentā "Sertificētie ārsti"  lapu ar nosaukumu "Eksperti"), lai veiktu augļa papildus izmeklēšanu. Ārsts eksperts sniedz rekomendācijas par turpmāko grūtniecības novērošanu un nepieciešamību veikt horija bārkstiņu biopsiju vai amniocentēzi.

Uz Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Medicīniskās ģenētikas klīniku ģenētiķa konsultācijas saņemšanai nosūta tās grūtnieces, kam izmeklējumu rezultātā (ultrasonogrāfijas vai horija biopsijas, vai amniocentēzes) ir konstatētas ģenētiski iedzimtu slimību pazīmes (augļa hromosomu anomālijas vai diagnosticēti augļa strukturāli defekti), kā arī grūtnieces, kurām jau iepriekšējo grūtniecību laikā konstatētas augļa anomālijas vai ģimenē ir pārmantotas slimības.

Atgādinām, ka, lai saņemtu valsts apmaksātu grūtniecības novērošanu un izmeklējumus, grūtniecības novērošana jāveic pie ginekologa, kas ir noslēdzis līgumu ar Nacionālo veselības dienestu.

Vairāk informācijas par to, kā saņemt valsts apmaksātu grūtniecības novērošanu un dzemdību palīdzību, var iegūt mājaslapas sadaļā „Grūtniecības novērošana un dzemdības".

Ārstniecības iestāžu kontaktinformācija, kur veic valsts apmaksātu horija biopsiju un amniocentēzi:

  • Bērnu klīniskā universitātes slimnīca: Vienības gatve 45, Rīga, tālr. 66117115; 67373562;
  • Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca: Pilsoņu iela 13, Rīga, tālr.67069280;
  • Rīgas Dzemdību nams: Miera iela 45, Rīga, tālr.67011325.

*Horija biopsijas izmeklējuma laikā iegūst izmeklējamos audus. Amniocentēzes izmeklējuma laikā ultrasonogrāfijas kontrolē iegūst augļūdeni, kas tiek izmeklēts.