Paplašināsies medicīnas pakalpojumu saņemšanas iespējas ārzemēs

11.06.2013.  |   Drukas versija

No šī gada 25.oktobra stāsies spēkā pārrobežu veselības aprūpes Direktīva, kas ļaus Latvijas iedzīvotājiem saņemt citās ES valstīs plānveida medicīnas pakalpojumus – valsts šajā gadījumā apmaksās Latvijā spēkā esošo pakalpojuma tarifu, bet pats cilvēks maksās starpību, ja tāda veidosies, starp Latvijas tarifu un tarifu attiecīgajā valstī, kur saņemta palīdzība.

Ņemot vērā medijos izskanējušo informāciju par Igaunijas slimnīcas aicinājumu izmantot EVAK jeb Eiropas veselības apdrošināšanas karti, lai Latvijas iedzīvotāji dotos uz Igauniju saņemt plānveida medicīnas pakalpojumus, atgādinām, ka EVAK ir paredzēta tikai neatliekamās palīdzības saņemšanai, to sniedzot gadījumā, kad cilvēks īslaicīgi uzturas (piemēram, saistībā ar ceļojumu vai atpūtu) ES valstīs, Šveicē, Lihtenšteinā, Norvēģijā vai Islandē, lai cilvēkam nevajadzētu pārtraukt savu braucienu. Līdz ar to EVAK nav paredzēta, lai dotos uz citu valsti ar mērķi saņemt veselības aprūpes pakalpojumus, un šādos gadījumos to nevar pielietot. Šis nosacījums attiecas uz visām valstīm, kurās darbojas EVAK.

Pozitīvi vērtējam kvalitatīvas dzemdību palīdzības sniegšanu, tomēr neatbalstām gadījumus, kad iedzīvotāji tiek maldināti – šajā gadījumā, par to, kā lietojams starptautisks dokuments EVAK. Arī Igaunijas Veselības apdrošināšanas fonds atbalsta to, ka nepieciešams novērst nepareizas informācijas turpmāku sniegšanu iedzīvotājiem no Igaunijas ārstniecības iestādes puses.

Igaunijā valsts apmaksātas dzemdības vidēji maksā ap 500 latiem. Latvijas tarifs ir no 181 lata fizioloģiskām dzemdībām un līdz 347 latiem dzemdībām ar ķeizargriezienu. Tāpēc ir svarīgi nodrošināt vienlīdzīgas medicīnas pakalpojuma saņemšanas iespējas visām Latvijas sievietēm, nevis par vienu pakalpojumu daļu maksāt pēc Latvijas tarifa, bet par otru maksāt dārgāk. Turklāt, veselības aprūpes budžeta iespējas ir ierobežotas, tāpēc, samaksājot par viena pacienta ārstniecību vairāk, var samazināties ārstniecības pieejamība kādiem citiem pacientiem.