Izmaiņas Kompensējamo zāļu vispārīgo nosaukumu sarakstā no 2013.gada 1.janvāra (informācija speciālistiem)

03.01.2013.  |   Drukas versija

Asinsrites sistēmas slimības

Hipertensīvo slimību (I10- I15) ārstēšanai:

- iekļauta jauna medikamentu kombinācija Ramiprilum/ Amlodipinum;

- sakarā ar ārstēšanas izmaksu samazinājumu līdz Enalaprilum, Captoprilum vai Ramiprilum līmenim noņemti izrakstīšanas nosacījumi Perindoprilum un Perindoprilum/ Amlodipinum medikamentiem.

Audzēji

Sakarā ar svītrošanu no Latvijas Zāļu reģistra no Kompensējamo zāļu saraksta tiek svītrots zāļu vispārīgais nosaukums Megestrolum.

Ļaundabīgas ādas melanomas (C43) ārstēšanai iekļauts zāļu vispārīgais nosaukums Interferonum alfa natural ar izrakstīšanas nosacījumiem: izraksta onkologs- ķīmijterapeits pacientiem ar augsta riska ādas melanomu (IIb līdz III pakāpe).

Medikamentam Docetaxelum paplašināti izrakstīšanas nosacījumi Prostatas ļaundabīga audzēja (C61) ārstēšanai pacientiem ar metastātisku hormonrefraktāru prostatas vēzi izraksta onkologs-ķīmijterapeits, ja vispārējais stāvoklis pēc Karnofska > 70 balles, paredzamā dzīvildze > 6 mēneši.

Vairogdziedzera ļaundabīga audzēja (C73) ārstēšanai iekļauts zāļu vispārīgais nosaukums Thyrotropinum alfa ar izrakstīšanas nosacījumiem: izraksta radiologs terapeits pacientiem pēc tireoīdektomijas bez distālām metastāzēm, kuriem kontrindicēta Levothyroxinum lietošanas pārtraukšana hipotireozes dekompensācijas radīto risku dēļ. Līdz šim šo medikamentu pacienti varēja saņemt tikai caur individuālās kompensācijas mehānismu.

Endokrīnās, uztures un vielmaiņas slimības

1) Insulīnneatkarīga cukura diabēta (E11) ārstēšanai iekļautas jaunas zāļu vispārīgo nosaukumun kombinācijas Saxagliptinum/ Metforminum un Linagliptinum/ Metforminum ar tiem pašiem izrakstīšanas nosacījumiem kā sarakstā jau iekļautajām kombinācijām Sitagliptinum/ Metforminum un Vildagliptinum/ Metforminum.

2) Akromegālijas un hipofizārā gigantisma (E22.0) ārstēšanai iekļauts jauns zāļu vispārīgais nosaukums Cabergolinum ar izrakstīšanas nosacījumiem: endokrinologa kompetencē pacientiem, kuriem ir Bromocriptinum terapijas neefektivitāte vai nepanesība.

3) Hiperprolaktinēmijas (E22.1) ārstēšanai iekļauts jauns zāļu vispārīgais nosaukums Cabergolinum ar izrakstīšanas nosacījumiem: ginekologa vai endokrinologa kompetencē pacientiem, kuriem ir Bromocriptinum terapijas neefektivitāte vai nepanesība.

Līdz šim Cabergolinum pacienti varēja saņemt tikai caur individuālās kompensācijas mehānismu.

Gremošanas sistēmas slimības

Primāras biliāras cirozes (K74.3) ārstēšanai iekļauts jauns zāļu vispārīgais nosaukums Ac. ursodeoxycholicum. Līdz šim šo medikamentu pacienti varēja saņemt tikai caur individuālās kompensācijas mehānismu.

Infekcijas un parazitārās slimības

Humānās imūndeficīta vīrusa (HIV) infekcijas (B20- B24) ārstēšanai lietotajam zāļu vispārīgajam nosaukumam ar precizētu stiprumu Darunavirum 400mg paplašināti izrakstīšanas nosacījumi: pacientiem pēc neveiksmīgas terapijas ar Efavirenzum vai, ja tā ir kontrindicēta.

Nervu sistēmas slimības

1) Motoriskā neirona slimības (G12.2) ārstēšanai iekļauts jauns zāļu vispārīgais nosaukums Riluzolum ar izrakstīšanas nosacījumiem: neirologa kompetencē. Līdz šim šo medikamentu pacienti varēja saņemt tikai caur individuālās kompensācijas mehānismu.

2) Rezistentas epilepsijas (G40) ārstēšanai lietojamiem medikamentiem (Pregabalinum, Retigabinum, Levetiracetamum) precizēti izrakstītāji: neirologa, bērnu neirologa vai psihiatra kompetencē.

Psihiski un uzvedības traucējumi

Rekurentu depresīvu traucējumu (F33) ārstēšanai lietojamiem medikamentiem izrakstīšanas nosacījumi izteikti šādā redakcijā: psihiatra kompetencē. Zāļu iegāde tiek kompensēta tikai tad, ja pēc 3 mēnešu depresijas terapijas nav sasniegta remisija.

Faktori, kas ietekmē veselību un saskari ar veselības aprūpes darbiniekiem

1) Bezsimptomu inficēšanās ar HIV (Z21) ārstēšanai lietotajam zāļu vispārīgajam nosaukumam ar precizētu stiprumu Darunavirum 400mg paplašināti izrakstīšanas nosacījumi: pacientiem pēc neveiksmīgas terapijas ar Efavirenzum vai, ja tā ir kontrindicēta.

2) Mākslīgā apsēklošanas (Z31.1.) un In vitro apaugļošanas (Z31.2) procedūru nodrošināšanai iekļauts jauns zāļu vispārīgais nosaukums Urofollitropinum.

3) Pie diagnozes Mākslīgā atvere (Z33) ir iekļauta jauna veida stomas josta (Stomasafe) un precizēti jostu izrakstīšanas nosacījumi Combihesive 1 josta 6 mēnešos, Stomasafe 1 josta 1 reizi gadā.

Uroģenitālās sistēmas slimības

1) Nieru mazspējas (N18) ārstēšanai iekļauts jauns zāļu vispārīgais nosaukums Sevelamerum ar tādiem pašiem izrakstīšanas nosacījumiem kā sarakstā jau iekļautais Lanthanum: izraksta nefrologs dialīzes pacientiem standarta kalciju saturošu fosforsaistošu medikamentu terapijas neefektivitātes vai komplikāciju gadījumā (hiperkalciēmija, smaga asinsvadu kalcifikācija), ja paratireoīdā hormona koncentrācija serumā < 16 pmol/l.

2) Pie diagnozes Vīriešu neauglība (N46) iekļauts jauns zāļu vispārīgais nosaukums Bromocriptinum.ar izrakstīšanas nosacījumu- izraksta urologs.

3) Pie diagnozes Sievietes neauglība (N97) iekļauti jauni zāļu vispārīgie nosaukumi Bromocriptinum un Urofollitropinum ar izrakstīšanas nosacījumu- izraksta ginekologs.

Precīza informācija par aktuālo kompensējamo zāļu sarakstu un pieņemtajiem lēmumiem atrodama Nacionālā veselības dienesta mājaslapas sadaļā Kompensējamie medikamenti.