Informācija par medicīniskās apaugļošanas veikšanu

13.09.2012.  |   Drukas versija

No valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksāta medicīniskās apaugļošanas procedūras veikšana sievietēm līdz 37 gadu (ieskaitot) vecumam.

Vispirms pacientam ir jāveic izmeklējumi, lai noteiktu neauglības iemeslus un uzstādītu diagnozi. Ja pacients vēlas veikt izmeklējumus par valsts budžeta līdzekļiem, tad pacientam ir jāvēršas pie ārsta, kurš ir līgumattiecībās ar valsti (noslēgts līgums ar Nacionālo veselības dienestu). Sievietēm ir jāvēršas pie ginekologa, savukārt vīriešiem – pie urologa.

Ginekologs ir tiešās pieejamības speciālists un tas nozīmē, ka nosūtījums, lai dotos pie šī speciālista, nav nepieciešams. Dodoties pie urologa, nepieciešams nosūtījums no ģimenes ārsta.

Par ambulatoru valsts ginekologa vai urologa apmeklējumu ir jāveic pacienta iemaksa 3 Ls apmērā.

Saraksts: Ārsti, kuri ir līgumattiecībās ar valsti.

Saraksts: No pacienta iemaksām atbrīvotās iedzīvotāju kategorijas.

Vizītes laikā ārsts izmeklēs pacientu, kā arī, izvērtējot pacienta veselības stāvokli, noteiks izmeklējumus*, kuri ir nepieciešami, lai noteiktu neauglības iemeslus un apstiprinātu neauglības diagnozi. Vēršoties pie ārsta, kurš ir līgumattiecībās ar valsti, pacients var saņemt valsts apmaksātus izmeklējumus.

Ārsts nosaka, vai pietiek tikai ar diagnosticējošiem izmeklējumiem sievietei, vai papildus nepieciešams veikt arī izmeklējumus vīrietim.

Neauglības diagnosticēšanai sievietēm var tikt veikti šādi izmeklējumi:

 • ginekoloģiska izmeklēšana;
 • seksuāli transmisīvo infekciju izmeklēšana;
 • hormonālā izmeklēšana;
 • ultrasonogrāfiskā izmeklēšana (pacienta iemaksa 3 Ls);
 • olvadu caurlaidības noteikšana (pacienta iemaksa atkarībā no pielietotās metodes).

Neauglības noteikšanai vīriešiem var tikt veikti šādi izmeklējumi:

 • seksuāli transmisīvo infekciju izmeklēšana;
 • spermogramma.

Ja pacientam tiek uzstādīta diagnoze "neauglība", pacients var vērsties iestādēs, ar kurām Nacionālais veselības dienests ir noslēdzis līgumu par valsts apmaksātu medicīniskās apaugļošanas procedūru veikšanu, lai pieteiktos konsultācijai pie speciālista (pacienta iemaksa 3 Ls), kurš var nozīmēt attiecīgā pakalpojuma saņemšanu.

Pacientam veicot šādas valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas procedūras, jāmaksā pacienta iemaksa (par katru procedūru 15 Ls):

 • intrauterīnā inseminācija;
 • olnīcas punkcija olšūnu aspirācijai;
 • embrija pārstādīšana;
 • sēklinieku biopsija.

Iespēja veikt valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas procedūras, kā arī saņemt pirms procedūras konsultāciju, tiek nodrošināta klīnikā VASU, reproduktīvās medicīnas centrā "Embrions", AVA-CLINIC un klīnikā EGV.

Medicīniskās apaugļošanas procedūras līdzvērtīgā apjomā sniegs visās 4 ārstniecības iestādēs. Jānorāda, ka rindu medicīniskās apaugļošanas procedūrām un konsultācijām par procedūras veikšanu piešķirtā finansējuma ietvaros veido ārstniecības iestāde. Līdz ar to par rindu garumu medicīniskās apaugļošanas procedūras un pirms procedūras konsultācijas saņemšanai pacientiem ir jāinteresējas ārstniecības iestāžu reģistratūrā.

Kopumā 2012.gadā plānots veikt 50 medicīniskās apaugļošanas procedūras.

 

*Atbilstoši Ministru kabineta 2006.gada 4.aprīļa noteikumiem Nr.261 "Neauglības diagnosticēšanas un potenciālā dzimumšūnu donora medicīniskās izmeklēšanas kārtība".