Vakcinācija

16.11.2016.  |   Drukas versija

Valsts apmaksāta vakcinācija


Obligāti vakcinējami ir:

  • bērni - pret tuberkulozi, difteriju, stinguma krampjiem, garo klepu, poliomielītu, masalām, masaliņām, epidēmisko parotītu, b tipa Haemophilus influenzae infekciju, B hepatītu, vējbakām, pneimokoku infekciju, rotavīrusu infekciju;
  • pieaugušie - pret difteriju un stinguma krampjiem;
  • bērni un pieaugušie - pret trakumsērgu pēc saskares ar dzīvniekiem vai cilvēkiem, kuri ir slimi vai tiek turēti aizdomās par saslimšanu ar trakumsērgu;
  • 12 gadus vecas meitenes - pret cilvēka papilomas vīrusa infekciju;
  • hemodialīžu slimnieki - pret B hepatītu.

 

Vakcinācija pret gripu

Noteiktām iedzīvotāju grupām valsts apmaksā vakcināciju pret gripu. Lai veiktu vakcināciju, iedzīvotājam jāvēršas sava ģimenes ārsta praksē.

100% apmaksātu vakcināciju pret gripu var saņemt:

  • bērni vecumā no 6 līdz 24 mēnešiem;
  • bērni līdz 18 gadiem, kas pieder noteiktām veselības riska grupām: ar hroniskām plaušu slimībām; ar hroniskām kardiovaskulārām slimībām, neatkarīgi no to cēloņa; ar hroniskām vielmaiņas slimībām; ar hroniskām nieru slimībām; ar imūndeficītu; ja saņem imūnsupresīvu terapiju; ja ilgstoši saņem terapiju ar Ac.acetylsalicylicum.

50% apmaksātu vakcināciju pret gripu var saņemt:

  • iedzīvotāji vecumā no 65 gadiem;
  • grūtnieces;
  • iedzīvotāji, kas pieder noteiktām veselības riska grupām: ar hroniskām plaušu slimībām; ar hroniskām kardiovaskulārām slimībām, neatkarīgi no to cēloņa; ar hroniskām vielmaiņas slimībām; ar hroniskām nieru slimībām, ar imūndeficītu; ja saņem imūnsupresīvu terapiju.

Par atbilstību kādai no iepriekš minētajām grupām un vakcinācijas veikšanas iespējām aicinām interesēties sava ģimenes ārsta praksē.


 

Bērnu vakcinācijas kalendārs

Bērna vecums  
Valsts apmaksātā vakcinācija
0-12 stundas B hepatīts*
2-5 dienas Tuberkuloze
2 mēneši

Kombinētā vakcīna: difterija, stinguma krampji, garais klepus, poliomielīts, b tipa Haemophius influenzae infekcija, B hepatīts.

Pneimokoku infekcija.

Rotavīrusu infekcija (1. deva).

3 mēneši
4 mēneši

Kombinētā vakcīna: difterija, stinguma krampji, garais klepus, poliomielīts, b tipa Haemophius influenzae infekcija, B hepatīts.

Pneimokoku infekcija.

Rotavīrusu infekcija (2. deva).

 6 mēneši

Kombinētā vakcīna: difterija, stinguma krampji, garais klepus, poliomielīts, b tipa Haemophius influenzae infekcija, B hepatīts.

Rotavīrusu infekcija (3.deva, ja zāļu lietošanas instrukcija paredz vakcīnas trešo devu).

 12-15 mēneši Kombinētā vakcīna: difterija, stinguma krampji, garais klepus, poliomielīts, b tipa Haemophius influenzae infekcija, B hepatīts.

Kombinētā vakcīna: masalas, epidēmiskais parotīts, masaliņas.

Pneimokoku infekcija.

Vējbakas.

 7 gadi

Kombinētā vakcīna: difterija, stinguma krampji, garais klepus, poliomielīts.

Kombinētā vakcīna: masalas, epidēmiskais parotīts, masaliņas.

 12 gadi

 Tikai meitenēm: cilvēka papilomas vīrusa.

 Tikai meitenēm: masaliņas**

14 gadi 

 Kombinētā vakcīna: difterija, stinguma krampji, poliomielīts.

 B hepatīts***

 Ik 10 gadus  Kombinētā vakcīna: difterija, stinguma krampji.
 

* B hepatīts pirmajās 0-12 dzīves stundās: vakcīnu pret B hepatītu ievada tikai riska grupas jaundzimušajiem (bērniem, kuri dzimuši B hepatīta virsmas antigēna (HBsAg) pozitīvām mātēm vai mātēm, kuras nebija pārbaudītas HBsAg klātbūtnes noteikšanai).

** Masaliņas 12 gados: pret masaliņām vakcinē nevakcinētas vai nerevakcinētas meitenes, izņemot tās, kuras pārslimojušas masaliņas un kurām diagnoze "masaliņas" apstiprināta seroloģiski. Vakcinācijai un revakcinācijai izmanto kombinēto MPR vakcīnu.

*** B hepatīts 14 gados: vakcinē tikai agrāk nevakcinētos bērnus.

Vairāk informācijas par Vakcinācijas kalendāru var noskaidrot Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapas www.spkc.gov.lv sadaļā "Vakcinācija".


Vakcinācija pret tuberkulozi

2015.gadā vakcīnas pret tuberkulozi (BCG vakcīna) ražotājam bija radušās tehniskas problēmas ražošanas procesā, līdz ar to netika nodrošināta vakcīnas ražošana un piegāde Eiropas Savienībā, tajā skaitā Latvijā. Tika panākta vienošanās par BCG vakcīnu iegādi no Polijas un Japānas zāļu ražotājiem. Pakāpeniski tika atjaunota BCG vakcīnu piegāde ārstniecības iestādēm, kas nodrošina valsts apmaksātu bērnu vakcināciju pret tuberkulozi.


Infekcijas slimības, pret kurām obligāti veicama vakcinācija, kā arī vakcinējamo pacientu loku un vakcinācijas kārtību nosaka Ministru kabineta 2000. gada 26. septembra noteikumi Nr.330 "Vakcinācijas noteikumi".