Medicīniskā apaugļošana

23.04.2015.  |   Drukas versija

No valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksāta medicīniskās apaugļošanas procedūras veikšana sievietēm līdz 37 gadu (ieskaitot) vecumam. Ja olšūnu stimulācija ar medikamentiem uzsākta līdz 37 gadu vecumam un bijusi veiksmīga, tad medicīniskā apaugļošana tiek turpināta līdz embrija transfēram.

Vispirms ir jāveic izmeklējumi, lai noteiktu neauglības iemeslus un uzstādītu diagnozi. Ja pacients vēlas veikt izmeklējumus par valsts budžeta līdzekļiem, tad pacientam ir jāvēršas pie ārsta, kurš ir līgumattiecībās ar valsti (noslēgts līgums ar Nacionālo veselības dienestu). Sievietēm ir jāvēršas pie ginekologa, savukārt vīriešiem – pie urologa.

Ginekologs ir tiešās pieejamības speciālists un tas nozīmē, ka nosūtījums, lai dotos pie šī speciālista, nav nepieciešams. Dodoties pie urologa, nepieciešams nosūtījums no ģimenes ārsta.

Par ambulatoru valsts ginekologa vai urologa apmeklējumu ir jāveic pacienta iemaksa 4,27 eiro apmērā. 


Vizītes laikā ārsts izmeklēs pacientu, kā arī, izvērtējot pacienta veselības stāvokli, noteiks izmeklējumus*, kuri ir nepieciešami, lai noteiktu neauglības iemeslus un apstiprinātu neauglības diagnozi.

Ārsts nosaka, vai pietiek tikai ar diagnosticējošiem izmeklējumiem sievietei, vai papildus nepieciešams veikt arī izmeklējumus vīrietim.

Neauglības diagnosticēšanai sievietēm var tikt veikti šādi izmeklējumi:

 • ginekoloģiska izmeklēšana;
 • seksuāli transmisīvo infekciju izmeklēšana;
 • hormonālā izmeklēšana;
 • ultrasonogrāfiskā izmeklēšana (pacienta iemaksa  4,27 eiro);
 • olvadu caurlaidības noteikšana (pacienta iemaksa atkarībā no pielietotās metodes).

Neauglības noteikšanai vīriešiem var tikt veikti šādi izmeklējumi:

 • seksuāli transmisīvo infekciju izmeklēšana;
 • spermogramma.

*Atbilstoši Ministru kabineta 2006.gada 4.aprīļa noteikumiem Nr.261 "Neauglības diagnosticēšanas un potenciālā dzimumšūnu donora medicīniskās izmeklēšanas kārtība".


Ja pacientam tiek uzstādīta diagnoze "neauglība", pacients var vērsties iestādēs, ar kurām Nacionālais veselības dienests ir noslēdzis līgumu par valsts apmaksātu medicīniskās apaugļošanas procedūru veikšanu, lai pieteiktos konsultācijai pie speciālista (pacienta iemaksa 4,27 eiro), kurš var nozīmēt attiecīgā pakalpojuma saņemšanu.

Pacientam veicot šādas valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas procedūras, jāmaksā pacienta iemaksa (par katru procedūru 21,34 eiro):

 • intrauterīnā inseminācija;
 • olnīcas punkcija olšūnu aspirācijai;
 • embrija pārstādīšana;
 • sēklinieku biopsija.

Iespēja veikt valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas procedūras, kā arī saņemt pirms procedūras konsultāciju, tiek nodrošināta klīnikā reproduktīvās medicīnas centrā "Embrions", AVA-CLINIC, klīnikā EGV, VASU, kā arī iVF Riga.

Medicīniskās apaugļošanas procedūras līdzvērtīgā apjomā sniedz visas piecas ārstniecības iestādēs. Rindu medicīniskās apaugļošanas procedūrām un konsultācijām par procedūras veikšanu piešķirtā finansējuma ietvaros veido ārstniecības iestāde. Līdz ar to par rindu garumu medicīniskās apaugļošanas procedūras un pirms procedūras konsultācijas saņemšanai pacientiem ir jāinteresējas ārstniecības iestāžu reģistratūrā.

Ar informāciju par gaidīšanas rindām medicīniskās apaugļošanas veikšanai var iepazīties sadaļā "Gaidīšanas rindas medicīniskās apaugļošanas procedūru veikšanai".

 

Svarīgi!

Medicīniskā apaugļošana netiek apmaksāta, ja no valsts budžeta līdzekļiem jau ir apmaksātas divas neveiksmīgas medicīniskās apaugļošanas procedūras.

Informācija ārstniecības iestādēm                                                                                                                           

Ārstniecības iestādēm, kuras nav noslēgušas līgumu ar Nacionālo veselības dienestu par valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu, ir iespēja slēgt līgumu par Vadības informācijas sistēmas (VIS) lietošanu ar mērķi apstrādāt datus valsts atbalsta programmas neauglības ārstēšanai ietvaros. Vairāk informācijas sadaļā "Datu ievade VIS neauglības ārstēšanas programmas ietvaros"